Współpraca w ramach projektów badawczo-rozwojowych, innowacyjnych, cyfryzacyjnych oraz edukacyjnych w zakresie transferu technologii oraz komercjalizacji wyników prac naukowych i badawczych, a także współdziałanie partnerów biznesowych i naukowych były tematami zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" dyskusji ekspertów poświęconej podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego współpracy między Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) a instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz (SBŁ). Debata odbyła się w ramach konkursu Orzeł Innowacji.
– Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała po to, by wspierać przemysł. Zatem agencja, która rozwija przemysł, jest naszym naturalnym partnerem. Co to znaczy wspierać przemysł? To znaczy udostępniać kompetencje naszych naukowców oraz możliwości naszej infrastruktury tak, by polscy przedsiębiorcy mogli realizować bardzo ambitne, mamy nadzieję, projekty badawczo-rozwojowe – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Hub badawczo-rozwojowy
Podpisanie listu wzmacnia i rozszerza dotychczasową współpracę ARP i instytutów SBŁ w Poznaniu. Warto przypomnieć, że należą do nich: Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Łukasiewicz – Instytut Pojazdów Szynowych TABOR, Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania, Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna, Łukasiewicz – Instytut Obróbki Plastycznej oraz poznański oddział Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych (Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw).
– Główne elementy porozumienia, które zawarliśmy z Agencją Rozwoju Przemysłu, to, po pierwsze, wspieranie wszystkich spółek, które są w grupie ARP w obszarze B+R, a po drugie, umożliwienie sieciowania za pomocą ARP, która mogłaby być dla Łukasiewicza hubem, przez który spółki współpracujące z ARP mogą skorzystać z zaplecza badawczo-rozwojowego, jakim dysponuje całe Łukasiewicz, a jest to 4,5 tys. naukowców praktycznie ze wszystkich obszarów, które są istotne z perspektywy gospodarki – tak charakteryzuje przesłanie listu intencyjnego Piotr Dardziński.
SBŁ jest trzecią pod względem wielkości siecią badawczą w Europie. Zajmuje się m.in. dostarczaniem rozwiązań technologicznych, które dają biznesowi możliwość budowania przewagi konkurencyjnej. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów, jak zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.