Tak uznał [b]Sąd Najwyższy w uchwale z 8 listopada 2007 r.(sygn. III CZP 92/07)[/b]. Zawiera ona odpowiedź na pytanie prawne sądu II instancji powstałe na tle konkretnej sprawy. Ma jednak bardzo istotne znaczenie dla sprawności postępowania cywilnego i dla ujednolicenia – niejednolitej dotychczas – praktyki sądów. Dla firm oznacza mniej biurokratycznej mitręgi w sądach.
[srodtytul]Rachunek zajęty przez urząd skarbowy [/srodtytul]
Sprawę, na której tle powstało zagadnienie prawne, wniosła spółka z o.o. przeciwko bankowi prowadzącemu jej rachunek. Rachunek ten został zajęty przez urząd skarbowy w związku z prowadzonym przeciwko spółce postępowaniem egzekucyjnym. Chodziło o zaległe podatki. Spółka złożyła w banku wniosek o zabezpieczenie środków na bieżącą wypłatę wynagrodzeń pracowników. Bank odmówił wypłaty 13,5 tys. zł na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne pracowników. O tę kwotę spółka wystąpiła przeciwko bankowi do sądu.
W wyroku zaocznym sąd I instancji uwzględnił jej żądanie. Bank wniósł sprzeciw od tego wyroku. Argumentował, że art. 81 ust. 4 ustawy z 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który ma zastosowanie w tej sprawie, pozwala wypłacić z zajętego rachunku bankowego środki tylko na bieżące wynagrodzenia za pracę. Kwota zaś, której dochodzi spółka, obejmuje nie wynagrodzenia, ale tę część składki na ZUS, którą finansuje pracodawca.
[srodtytul]Czy sprzeciw miał wady formalne [/srodtytul]