– [b]Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II GSK 798/08)[/b] udaremnia próby ograniczenia udziału organizacji społecznych w postępowaniach administracyjnych – ocenia Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Izba, skupiająca na zasadzie dobrowolności 24 towarzystwa zarządzające 262 funduszami inwestycyjnymi, wdała się w spór z Komisją Nadzoru Finansowego w 2006 r. Wystąpiła wówczas do KNF o dopuszczenie jej do udziału w postępowaniu o nałożenie kary pieniężnej na TFI Pioneer Pekao. Komisja odmówiła, gdyż wniosek złożono, gdy postępowanie w sprawie ukarania towarzystwa było już na etapie procedury odwoławczej, a potem w sądzie.
– Być może wynik sprawy i wysokość kary byłyby inne, gdyby Izba mogła uczestniczyć w postępowaniu – mówi Marcin Dyl.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienie KNF, orzekając, że odmowa była bezpodstawna, a Izba miała prawo uczestniczyć w postępowaniu jako strona.
Do tej pory do tego nie doszło. KNF uznała, że skoro postępowanie w sprawie ukarania TFI Pioneer Pekao zostało zakończone prawomocnymi wyrokami WSA i NSA, powaga rzeczy osądzonej uniemożliwia wznowienie go.