Stwierdzając nieważność decyzji, sąd nie rozpatruje sprawy

Postępowanie dotyczące stwierdzenia nieważności decyzji podatkowej nie może zastępować postępowania odwoławczego. Nie może zatem być poświęcone ponownej ocenie zasadności rozstrzygnięć merytorycznych

Aktualizacja: 21.04.2009 07:40 Publikacja: 21.04.2009 07:10

Stwierdzając nieważność decyzji, sąd nie rozpatruje sprawy

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 23 lutego 2009 r., III SA/Wa 2969/08[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatniczka wystąpiła o stwierdzenie nieważności decyzji dyrektora urzędu kontroli skarbowej. Zarzucała jej rażące naruszenie prawa. Twierdziła, że została wydana bez podstawy prawnej. Jednak generalny inspektor kontroli skarbowej utrzymał decyzję w mocy.

Pełnomocnik podatniczki wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy i uchylenie decyzji jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. Strona nie zgodziła się ze stanowiskiem głównego inspektora kontroli skarbowej, że w sprawie chodzi o odmienną ocenę zebranego w toku kontroli materiału dowodowego i ustalenie stanu faktycznego oraz o interpretację zastosowanych do tego stanu faktycznego przepisów materialnego prawa podatkowego. Twierdziła, że dla potrzeb podatku akcyzowego organ uznał, iż miała miejsce sprzedaż oleju opałowego na inny cel niż opałowy i określił podstawę opodatkowania tym podatkiem w drodze oszacowania. Nie uczynił tego natomiast dla potrzeb podatku dochodowego. Na podstawie tego samego materiału dowodowego organ stwierdził, że sprzedaż oleju opałowego nie miała miejsca i pozbawił podatniczkę prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku akcyzowego od tej sprzedaży.

Generalny inspektor kontroli skarbowej po ponownym rozpatrzeniu sprawy stwierdził jednak, że brak jest podstaw do uznania, iż decyzja dyrektora urzędu kontroli skarbowej została wydana z rażącym naruszeniem przepisów prawa podatkowego.

Podatniczka złożyła skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA nie uwzględnił jednak skargi. Sąd zauważył, że stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej jest instytucją procesową, dającą możliwość ponownego rozpatrzenia i rozstrzygnięcia sprawy podatkowej, ale w ograniczonym zakresie. [b]Stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej nie służy załatwieniu sprawy podatkowej. Jego podstawowym celem nie jest orzekanie o obowiązkach i prawach strony wynikających z podatkowego prawa materialnego, lecz zbadanie orzeczenia wydanego w postępowaniu zwykłym pod kątem zaistnienia przesłanek wymienionych w art. 247 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=413CD1A21BAA1D93C3EF0DF213BB3C51?id=176376&tresc=1&wid=307501#R.5.14.]ordynacji podatkowej[/link][/b]. W postępowaniu prowadzonym w trybie nadzwyczajnym nie mogą być eliminowane wszystkie wady decyzji, lecz tylko te, które wypełniają przesłanki wymienione w ordynacji podatkowej.

Sąd zaznaczył, że warunkiem koniecznym do uznania naruszenia prawa za rażące jest oczywisty charakter tego naruszenia. Treść decyzji pozostawać musi w wyraźnej i oczywistej sprzeczności z treścią przepisu, a istnienie tej sprzeczności da się ustalić poprzez proste ich zestawienie. Przy czym przepisy stanowiące podstawę stwierdzenia nieważności decyzji powinny być w każdym przypadku interpretowane ściśle. Przy stwierdzaniu nieważności decyzji mogą być brane pod uwagę wyłącznie okoliczności wymienione w przepisach.

Zdaniem WSA stanowisko GIKS co do wniosku podatniczki o stwierdzenie nieważności decyzji wymiarowej w podatku dochodowym nie narusza prawa.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr