[b] Sąd Najwyższy w wyroku z 11 grudnia 2009 r. potwierdził, że wskazanie podstawy jest dla sądu wiążące, bo ukierunkowuje proces. Nie można więc, jeśli powołanie podstawy okazało się niefortunne, "przejść" w trakcie procesu w sprawie gospodarczej na inną (sygn. V CSK 180/09). [/b]
Taką nieudaną próbę podjęła w sprawie wytoczonej spółce z o.o. Nowoczesne Technologie inna spółka z o.o. – Elektrocarbon.
[srodtytul]Maszyna okazała się bublem [/srodtytul]
Elektrocarbon wziął w leasing maszynę kupioną przez leasingodawcę (finansującego) od spółki Technologie. Maszyna okazała się wadliwa. Leasingodawca scedował na Elektrocarbon wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy sprzedaży maszyny, z wyjątkiem prawa odstąpienia od tej umowy.
Elektrocarbon, powołując się na art. 560 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1F755DAEFBEA34DDFE82D435951209CF?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] o rękojmi sprzedającego, zwrócił się do sądu o zasądzenie od sprzedawcy 328 tys. zł tytułem obniżenia ceny wadliwej maszyny. Wskazany przepis upoważnia kupującego, jeśli rzecz sprzedana ma wady fizyczne, m.in. do odstąpienia od umowy albo żądania obniżenia ceny.