Reklama
Rozwiń

Są problemy z finansowaniem wspólnych przedsięwzięć

Gmina, powiat czy województwo nie może na podstawie porozumienia przekazać dotacji celowej zagranicznej jednostce samorządu terytorialnego

Publikacja: 19.01.2010 05:50

Są problemy z finansowaniem wspólnych przedsięwzięć

Foto: Fotorzepa

Cechą dotacji celowej jest bowiem obowiązek rozliczenia ze środków przyznanych zgodnie z zawartą wcześniej umową.

Rozliczenie stanowi obowiązek organu, który dotacji udzielił, jak i beneficjenta (podmiotu, który dotację otrzymał).

Wywiązanie się z tych obowiązków prawo zabezpiecza sankcjami przewidzianymi w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FE84D584DFBB800203CEDD035D287A06?id=176480]ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BFD34141EAC965A73BD747CB45B59DD4?id=186065]kodeksu karnego skarbowego[/link].

Takie unormowanie prawne powoduje faktyczną niemożność rozliczenia dotacji celowej udzielonej samorządom innych państw.

W konsekwencji uznać należy, że samo przekazanie dotacji na podstawie porozumienia zawartego np. przez polską gminę z jej niemieckim odpowiednikiem nie jest możliwe.

Reklama
Reklama

Takie stanowisko zajęło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze, rozpatrując możliwość dofinansowania przez Słubice deficytowych przejazdów komunikacji miejskiej w Słubicach wykonywanych przez spółkę komunalną SVF z Frankfurtu nad Odrą.

Kolegium uznało również, że dotacja taka nie może zostać przekazana bezpośrednio spółce, która przewozy wykonuje.

Utworzona przez inną jednostkę samorządu terytorialnego spółka jest bowiem odrębnym podmiotem gospodarczym, posiadającym osobowość prawną i działającym na podstawie prawa handlowego.

W konsekwencji w obowiązującym w Polsce porządku prawnym nie ma możliwości przekazania takiemu podmiotowi środków na podstawie porozumienia. Sytuacji nie zmienia fakt, że miasto Frankfurt jest jedynym udziałowcem tej spółki.

Gmina nie ma również możliwości powierzania zadań o charakterze użyteczności publicznej spółce komunalnej utworzonej przez inną jednostkę samorządu terytorialnego inaczej niż po przeprowadzeniu przetargu.

Tryb bezprzetargowy może być bowiem stosowany jedynie w sytuacji, gdy gmina powierza takie zadania spółkom, które sama utworzyła, i po spełnieniu wielu warunków (samorząd musi posiadać 100 proc. udziałów lub akcji w takim podmiocie, musi sprawować nad nim kontrolę analogiczną do kontroli wykonywanej nad własnymi służbami, a spółka musi wykonywać swoją działalność w zasadniczej części na rzecz kontrolującej ją jednostki).

Reklama
Reklama

W konsekwencji Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze stwierdziło, że zlecenie zadań z zakresu komunikacji miejskiej w Słubicach do realizacji przez podmiot zagraniczny może nastąpić wyłącznie z zastosowaniem przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EFD013C577A689289C14D67FE9A44DE0?id=247401]ustawy – Prawo zamówień publicznych[/link], w tym określających zasady przeprowadzania przetargów.

Cechą dotacji celowej jest bowiem obowiązek rozliczenia ze środków przyznanych zgodnie z zawartą wcześniej umową.

Rozliczenie stanowi obowiązek organu, który dotacji udzielił, jak i beneficjenta (podmiotu, który dotację otrzymał).

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama