Reklama
Rozwiń

Gdy są powody, sąd zwolni z kosztów i da pełnomocnika

Prawo pomocy w zakresie częściowym powinna otrzymać strona, która wykaże, że choćby częściowe pokrycie kosztów postępowania sądowego spowodowałoby uszczerbek na poziomie utrzymania jej oraz jej rodziny

Publikacja: 07.04.2010 03:00

Gdy są powody, sąd zwolni z kosztów i da pełnomocnika

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie z 25 marca 2010 r., II SO/Rz 4/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

W.S. przed wniesieniem skargi na decyzję samorządowego kolegium odwoławczego w sprawie z zakresu pomocy społecznej zwróciła się do sądu o ustanowienie fachowego pełnomocnika oraz o zwolnienie od kosztów sądowych w całości. Uzasadniała to bardzo złą sytuacją majątkową i dochodową.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że w określonych sprawach przepisy prawa zwalniają skarżących od obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Tymi kosztami są opłaty sądowe oraz zwrot wydatków. Oznacza to, że skarżący w tych postępowaniach sądowoadministracyjnych nie mają obowiązku uiszczać opłat sądowych (wpisu i opłaty kancelaryjnej) oraz wydatków.

Natomiast wydatki za stronę zwolnioną od kosztów sądowych z mocy prawa wykładane są z części budżetu sądu administracyjnego, w zakresie tego zwolnienia. Sprawy, o których mowa, wymienia art. 239 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link]. Ustawodawca zwolnił z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych m.in. skarżących w sprawach z zakresu pomocy i opieki społecznej.

Skarga W.S. na decyzję SKO w sprawie odmowy przyznania świadczeń pieniężnych jest sprawą z zakresu pomocy społecznej. W rezultacie wnioskodawczyni jest z mocy prawa zwolniona z obowiązku ponoszenia wszelkich kosztów sądowych.

Ponieważ w tej sprawie nie istnieje obowiązek ponoszenia przez W.S. kosztów sądowych, jej wniosek sąd uznał za bezprzedmiotowy. Dalszą konsekwencją jest konieczność umorzenia postępowania w sprawie przyznania prawa pomocy w granicach zniesienia opłat sądowych i wydatków.

[b]Ze względu na ustawowe zwolnienie od kosztów sądowych oraz granice wniosku o prawo pomocy obejmujące ustanowienie fachowego pełnomocnika W.S. powinna wykazać, że spełnia przesłanki przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym.[/b] Przesłanki te zostały ustalone przez ustawodawcę w treści art. 246 § 1 pkt 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zgodnie z nim prawo pomocy w zakresie częściowym powinna otrzymać strona, która wykaże, że choćby częściowe pokrycie kosztów postępowania sądowego spowodowałoby uszczerbek na poziomie utrzymania strony oraz jej rodziny. Obowiązek wykazania takiego stanu ciąży na żądającym pomocy.

Działania z urzędu polegające na wzywaniu do nadesłania i badaniu dodatkowych dokumentów i informacji są dopuszczalne, o ile wniosek strony będzie wzbudzał wątpliwości lub będzie zawierał istotne dla jego rozstrzygnięcia braki.

Sąd stwierdził, że na polepszenie sytuacji majątkowej strony nie wpływa ustawowe zwolnienie od obowiązku pokrycia kosztów sądowych w postaci opłat sądowych i wydatków. Pomimo tego zwolnienia strona wnioskująca nie byłaby w stanie samodzielnie ustanowić fachowego pełnomocnika. Dlatego, kierując się ekonomiką postępowania oraz merytoryczną stroną sprawy, uznano za celowe ustanowienie na rzecz W.S. adwokata.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie z 25 marca 2010 r., II SO/Rz 4/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono