W uchwale w sprawie programu ochrony powietrza dla powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Sejmik Województwa Opolskiego zobowiązał prezydenta Kędzierzyna-Koźla do likwidacji, do czerwca 2011 r., ogrzewania piecowego i podłączenia do sieci cieplnej wszystkich budynków w dwóch osiedlach.
[wyimek]Uchwała nałożyła na gminę obowiązki nie do wykonania[/wyimek]
Zgodnie z art. 84 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4C85D55B8D6AFA2C0558E4C461093546?id=258935]ustawy – Prawo ochrony środowiska[/link] programy ochrony powietrza uchwala się po przekroczeniu dopuszczalnych poziomów szkodliwych substancji. Takie przekroczenia (pyłu PM10 i benzenu) odnotowano w strefie kędzierzyńsko-kozielskiej.
– Pył i benzen mogą pochodzić z różnych źródeł, m.in. z pieców domowych ogrzewanych węglem czy koksem. W myśl dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2008 r. w sprawie jakości i czystości powietrza po przekroczeniu dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń Komisja Europejska może wszcząć postępowanie przeciw Polsce przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości – mówi radca prawny Sejmiku Jadwiga Sosnowska.
Gmina Kędzierzyn-Koźle zaskarżyła uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.