– Gmina Zgorzelec działała w sposób sprzeczny zarówno z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FBE8555B001D1D4627928EBE214DF71B?id=236773]ustawą o swobodzie działalności gospodarczej[/link], jak i z art. 22 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DF851EAB4FA2D67A097F713132C1DC7B?id=77990]konstytucji[/link], ograniczając przedsiębiorców w wyborze składowiska, na które mogliby wywozić odpady komunalne – stwierdził sędzia sądu okręgowego [b](sygn. akt XVII Ama 151/09)[/b], oddalając odwołanie gminy od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Postępowanie antymonopolowe w sprawie wszczął UOKIK zawiadomiony przez jednego z przedsiębiorców, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu wprowadziło obowiązek wywożenia odpadów z gminy tylko na jedno składowisko w Jędrzychowicach. Jego właścicielem jest gmina, a nieopodal są jeszcze trzy inne składowiska. Gmina broniła się, że wytypowany zakład ma jedyną w powiecie instalację, która w zgodzie z przepisami może unieszkodliwiać lub odzyskiwać odpady komunalne. O zezwolenie na odbieranie odpadów w gminie ubiegało się pięciu przedsiębiorców.
[wyimek]Na lokalnym rynku odpadów powinna istnieć konkurencja [/wyimek]
UOKiK uznał, że praktyka gminy, która zajmowała pozycję dominującą na rynku, sprowadzała się do narzucania przedsiębiorcom ubiegającym się o zezwolenie na odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości warunków powodujących ograniczanie konkurencji (jedno składowisko).
– Monopol gminy przejawiał się w możliwości nakładania pewnych obowiązków na przedsiębiorców, a następnie egzekwowania ich pod rygorem cofnięcia zezwolenia na odbiór odpadów. Burmistrz miasta oddziaływał więc na poziom konkurencji na rynku – stwierdził prezes UOKiK. Dodał, że gmina przeciwdziała ukształtowaniu się warunków niezbędnych do rozwoju konkurencji.