Gmina nie może być monopolistą

Przedsiębiorcy mają prawo wybrać składowisko, na które chcą wywozić odpady komunalne

Publikacja: 04.11.2010 03:30

Gmina nie może być monopolistą

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj

– Gmina Zgorzelec działała w sposób sprzeczny zarówno z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FBE8555B001D1D4627928EBE214DF71B?id=236773]ustawą o swobodzie działalności gospodarczej[/link], jak i z art. 22 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DF851EAB4FA2D67A097F713132C1DC7B?id=77990]konstytucji[/link], ograniczając przedsiębiorców w wyborze składowiska, na które mogliby wywozić odpady komunalne – stwierdził sędzia sądu okręgowego [b](sygn. akt XVII Ama 151/09)[/b], oddalając odwołanie gminy od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Postępowanie antymonopolowe w sprawie wszczął UOKIK zawiadomiony przez jednego z przedsiębiorców, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu wprowadziło obowiązek wywożenia odpadów z gminy tylko na jedno składowisko w Jędrzychowicach. Jego właścicielem jest gmina, a nieopodal są jeszcze trzy inne składowiska. Gmina broniła się, że wytypowany zakład ma jedyną w powiecie instalację, która w zgodzie z przepisami może unieszkodliwiać lub odzyskiwać odpady komunalne. O zezwolenie na odbieranie odpadów w gminie ubiegało się pięciu przedsiębiorców.

[wyimek]Na lokalnym rynku odpadów powinna istnieć konkurencja [/wyimek]

UOKiK uznał, że praktyka gminy, która zajmowała pozycję dominującą na rynku, sprowadzała się do narzucania przedsiębiorcom ubiegającym się o zezwolenie na odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości warunków powodujących ograniczanie konkurencji (jedno składowisko).

– Monopol gminy przejawiał się w możliwości nakładania pewnych obowiązków na przedsiębiorców, a następnie egzekwowania ich pod rygorem cofnięcia zezwolenia na odbiór odpadów. Burmistrz miasta oddziaływał więc na poziom konkurencji na rynku – stwierdził prezes UOKiK. Dodał, że gmina przeciwdziała ukształtowaniu się warunków niezbędnych do rozwoju konkurencji.

Plany gospodarki odpadami (na nie powoływała się też gmina Zgorzelec) uchwalane przez wojewódzkie, powiatowe, gminne organy samorządowe nie są aktami prawa miejscowego. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9B52B48F4219831200217CAE7EC25C1B?id=258935]Ustawa – Prawo ochrony środowiska[/link] stanowi natomiast, że odpady, które nie mogą być poddane odzyskowi lub zniszczeniu, powinny być przekazywane do najbliżej położonych miejsc, a nie jednego miejsca.

– Nie istnieją żadne powody, dla których lokalny rynek usług składowania odpadów komunalnych nie miałby być rynkiem konkurencyjnym, a działający na nim przedsiębiorcy nie mieliby konkurować zarówno ceną, jak i wszelkimi innymi warunkami świadczenia usług. Gmina jest wprawdzie odpowiedzialna za utrzymanie czystości i porządku na swoim terenie, niemniej nie powinno to się odbywać ze szkodą dla warunków efektywnej konkurencji przedsiębiorców – uważa Ernest Makowski, specjalista w UOKiK.

Prezes UOKiK nałożył na gminę Zgorzelec karę w wysokości 6,1 tys. zł. [b]Sygn. decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów RWR 08/2009[/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr