Dla podatników nie była bowiem jasna kwestia zakwalifikowania wywłaszczenia jako odpłatnej dostawy towarów, a w szczególności przyjęcia, że pozbawienie prawa użytkowania wieczystego jest „przeniesieniem z nakazu organu władzy publicznej własności towarów w zamian za odszkodowanie“.
Organy podatkowe stały na stanowisku, że użytkowanie wieczyste należy traktować jak własność i kwalifikować wywłaszczenie z niego jako odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT.
Ostatecznie stanowisko to znalazło potwierdzenie w nieprawomocnym jeszcze [b]orzeczeniu WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 795/10)[/b].
WSA stwierdził, że otrzymane przez przedsiębiorcę odszkodowanie za wywłaszczenie stanowi wynagrodzenie za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] i podlega opodatkowaniu.
Warto przedstawić przyczyny takiego stanowiska. Definicja towarów znajdująca się w art. 2 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] obejmuje swym zakresem także grunty.