[b]Taki wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną ministra rolnictwa i rozwoju wsi (sygnatura akt II OSK 148/10).[/b] Minister twierdził, że właściciele gruntów, których dotyczy odrolnienie, nie mają takich uprawnień.
[link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr121poz1266.asp]Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych[/link] przewiduje, że przeznaczenie na cele nierolnicze powyżej 0,5 ha gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III wymaga zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wnioskować o taką zgodę może jednak tylko wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a zmiany przeznaczenia dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
O zgodę na odrolnienie 13,6 ha gruntów rolnych we wsi Cegłów wystąpił do ministra wójt gminy Baranów w woj. mazowieckim.
- Cegłów leży tylko 40 km od Warszawy i jego przyszłością jest budownictwo jednorodzinne, a nie uprawy rolne - mówi radca prawny Mieczysław Manicki reprezentujący gminę Baranów.
Minister nie widział jednak powodu do zmiany przeznaczenia gruntów rolnych. - Tworzą one kompleks o wysokim potencjale produkcyjnym i powinny być nadal użytkowane rolniczo - stwierdził, odmawiając zgody na odrolnienie.