Do takich wniosków doszedł wojewoda mazowiecki, uchylając uchwałę powiatu mińskiego w sprawie stypendiów sportowych oraz nagród i wyróżnień dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe oraz dla trenerów i innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej i szkoleniowej. Jako podstawę prawną uchwały rada wskazała art. 12 pkt 11 ustawy o samorządzie powiatowym oraz art. 31 i art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o sporcie. W ocenie rady powiatu uchwała taka jest aktem kierownictwa wewnętrznego, dlatego postanowiono w niej, że wchodzi  w życie z dniem podjęcia. Wojewoda mazowiecki nie podzielił tego stanowiska.

Badając legalność uchwały, organ nadzoru stwierdził, że uchwała „w sprawie stypendiów sportowych i nagród" jest aktem prawa miejscowego. Po pierwsze zawiera postanowienia generalne kierowane do nieokreślonego adresata, po drugie jej postanowienia wywołują skutki zewnętrzne, a po trzecie jest to akt wielokrotnego zastosowania: „Jego adresatem może być ktoś teraz, ktoś jutro, ktoś w przyszłości" – podkreślił wojewoda.

Kwalifikacja aktu prawa stanowionego przez organ jednostki samorządu terytorialnego musi uwzględniać jego cechy materialne i formalne. W doktrynie oraz judykaturze powszechnie przyjęto pogląd, że uchwała zawierająca co najmniej jedną normę o charakterze generalnym i abstrakcyjnym czy też normy wyznaczające adresatom pewien sposób zachowania (nakazy, zakazy, uprawnienia) należy do aktów prawa miejscowego. Warunkiem wejścia w życie takiej uchwały jest jej prawidłowe ogłoszenie w sposób  nakazany ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Przepisy tej ustawy przewidują natomiast, że co do zasady akty prawa miejscowego wchodzą w życie w ciągu 14 dni od ich opublikowania we właściwym wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Sygnatura akt: LEX.I.GH.0911/ 3/11

Więcej o stanowieniu prawa miejscowego czytaj w serwisie: Samorząd » Ustrój i kompetencje » Uchwały, decyzje, zezwolenia