Reklama

Opinie dla Prezydenta RP są informacją publiczną

Ekspertyzy prawno-ekonomiczne, na które prezydent się powoływał, podpisując zmianę ustawy o OFE, są informacją publiczną

Publikacja: 04.08.2011 04:40

Ustawa o dostępie do informacji publicznej odnosi się zarówno do samego prezydenta RP, jak i do Kancelarii Prezydenta RP – orzekł sąd

, rozstrzygając głośny spór o ujawnienie ekspertyz zleconych przez prezydenta Komorowskiego przed podpisaniem zmian w systemie emerytalnym

(sygnatury akt II SAB/Wa 187/11 oraz II SAB/Wa 193/11)

.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zobowiązał Kancelarię Prezydenta RP do rozpatrzenia w terminie 14 dni od otrzymania prawomocnych wyroków wniosków Fundacji e-Państwo oraz Marka Domagały o udostępnienie tych opinii.

Reklama
Reklama

Zmiany, polegające na zmniejszeniu z 7,3 proc. do 2,3 proc. wysokości składek od wynagrodzeń, odprowadzanych do funduszy emerytalnych, wzbudziły protesty i obawy o wysokość przyszłych świadczeń. Wiele środowisk oczekiwało, że prezydent skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Gdy tak się nie stało, a Bronisław Komorowski powiedział, że podpisanie ustawy poprzedził zleceniem ekspertyz prawnych, Fundacja e-Państwo, wspierana przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich w Warszawie, oraz prawnik Marek Domagała wystąpili o ujawnienie ich treści.

Ustawa odnosi się do Kancelarii Prezydenta RP i do samego prezydenta RP

– Ustawa o OFE, dotycząca przyszłych emerytur, wzbudziła kontrowersje, była przedmiotem protestów i debat telewizyjnych. Wypowiadały się autorytety. Dotyczy ważnych społecznie kwestii. Tymczasem jej podpisanie poprzedziły opinie prawne sporządzone nie wiadomo przez kogo, nie wiadomo jakiej treści. Opinia publiczna ma prawo je poznać – mówił Marek Domagała podczas wczorajszej rozprawy w WSA.

– Kancelaria Prezydenta odpowiedziała jednak pismem, że ich nie udostępni, ponieważ nie jest to informacja publiczna.

– Opinie ekspertów zewnętrznych nie mogą być zaliczone do dokumentów urzędowych, tak więc nie są informacją publiczną – przekonywała pełnomocnik kancelarii, radca prawny Paulina Palka. – Nie są też podstawą ostatecznej decyzji prezydenta w sprawie podpisania ustawy. Zostały wykonane jeszcze przed wpłynięciem projektu ustawy do Sejmu w celu oceny systemu emerytalnego, a nie po to, żeby zadecydować, co powinien zrobić prezydent.

Uwzględniając skargi Fundacji e-Państwo i Marka Domagały, WSA przesądził jednoznacznie, że za informację publiczną uznaje się nie tylko dokumenty wytworzone przez organ, ale także te, których organ używa do swojej działalności.

Reklama
Reklama

– Ekspertyzy prawno-ekonomiczne sporządzone w społecznie kontrowersyjnej sprawie emerytur to informacja publiczna – powiedziała sędzia Ewa Pisula-Dąbrowska, powołując się na konstytucję, konwencje międzynarodowe i orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej Kancelaria Prezydenta RP jest więc zobowiązana albo udostępnić te opinie, albo wydać odmowną decyzję. Dopiero wtedy sąd będzie mógł się do niej odnieść. Obecnie nie można przesądzić, jak te wnioski zostaną rozpoznane: pozytywnie czy negatywnie – podsumowała.

Wyroki są nieprawomocne i nie można wykluczyć, że Kancelaria Prezydenta zaskarży je do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Traktujemy je więc jako jeden z etapów uzyskania tych opinii – powiedział „Rz" Daniel Macyszyn, prezes Fundacji e-Państwo. – Jesteśmy jednak przekonani, że na końcu będzie sukces, a urzędy będą o nich pamiętały.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Reklama
Reklama

Ustawa o dostępie do informacji publicznej odnosi się zarówno do samego prezydenta RP, jak i do Kancelarii Prezydenta RP – orzekł sąd

, rozstrzygając głośny spór o ujawnienie ekspertyz zleconych przez prezydenta Komorowskiego przed podpisaniem zmian w systemie emerytalnym

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama