Spółka nie sprzeda apartamentów

Publikacja: 22.11.2011 07:25

Spółka nie sprzeda apartamentów

Foto: www.sxc.hu

Takiej oceny trzeba dokonywać również na podstawie dokumentacji technicznej i prawa budowlanego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I OSK 646/11).

O wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali użytkowych (restauracji, kotłowni i wieży widokowej) oraz 26 lokali mieszkalnych w budynku Cesarski Dwór w Krynicy Morskiej wystąpiła do starosty nowodworskiego spółka Cesarski Dwór w Lublinie.

Spółka kupiła na przetargu od gminy 1,2 ha gruntu ze zrujnowanym dawnym luksusowym hotelem Kaiserhof. Wzniesiony w 1905 r. gościł podobno niemieckiego cesarza Wilhelma, a w latach PRL jako hotel Bałtyk – premiera Józefa Cyrankiewicza. Firma miała go odbudować jako centrum projektowanego zespołu sanatoryjno-wczasowego. Dotychczas powstały dwa obiekty: budynki Marta i Teresa z apartamentami na wynajem. Rozpoczęta w 1999 r. odbudowa Cesarskiego Dworu formalnie (mimo że w lecie otwarto na parterze restaurację i faktycznie zrealizowano część mieszkalną) nie została ukończona. Prezes spółki Cesarski Dwór Zbigniew Wójcik mówi, że inwestycje takiej wielkości z reguły mają finansowanie zewnętrzne, a spółka nie mogła przewidzieć wycofania się jednego z banków z kredytowania.

Starosta stwierdził, że do czasu zakończenia budowy i uzyskania pozwolenia na użytkowanie nie ma możliwości wyodrębnienia lokali w budynku Cesarski Dwór. Do czasu uzyskania takiego pozwolenia lokale nie służą, zgodnie z definicją samodzielnego lokalu w art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, zaspokojeniu potrzeb, którym mają służyć. SKO w Gdańsku utrzymało w mocy postanowienie starosty.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił oba postanowienia. Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, wyznacznikiem samodzielności lokalu jest wydzielenie go w obrębie budynku trwałymi ścianami i w zależności od rodzaju lokalu (mieszkalny lub użytkowy) wykorzystywanie w celu, do jakiego został przeznaczony. W ocenie sądu, wspomniany przepis nie przewiduje powoływania się na inne kryteria oceny samodzielności lokali. W wypadku lokali w obiekcie będącym jeszcze w budowie ich przeznaczenie będzie wynikało z pozwolenia na budowę i zatwierdzonego projektu budowlanego.

Brak zaświadczenia o samodzielności lokali oznacza, że nie można ich sprzedać

NSA uchylił wyrok WSA i oddalił skargę spółki. Zdaniem NSA, oceniając samodzielność lokalu, nie można się ograniczyć  do przepisów ustawy o własności lokali. – Lokale mogą być bowiem przebudowywane i może zmieniać się ich charakter i sposób użytkowania. Dlatego samodzielnym lokalem jest taki, który odpowiada przepisom ustawy o własności lokali, i który można uznać za samodzielny w świetle dokumentacji technicznej i prawa budowlanego – powiedziała sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak.

– Wyrok utrudnia sytuację spółki – ocenia jej prezes Zbigniew Wójcik – gdyż brak zaświadczenia o samodzielności lokali oznacza niemożność ich sprzedania. Stanie się to możliwe dopiero po zakończeniu budowy. Inwestycji nie można jednak zakończyć z powodu braku środków oraz trwającego postępowania komorniczego. Pieniądze zamrożone w gotowych już apartamentach i restauracji mogłyby posłużyć do spłaty zadłużenia i zakończenia odbudowy hotelu.

sygnatura akt I OSK 646/11

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo