VAT jest podatkiem powszechnym, a wyjątków od reguły nie można interpretować rozszerzająco.
Tak orzekł WSA w Poznaniu 1 grudnia 2011 r. (I SA/Po 559/11).
Spółka ma podpisane umowy z zakładami ubezpieczeniowymi, dla których świadczy usługi assistance. We wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych pytała, czy w świetle nowelizacji art. 43 ust. 13 ustawy o VAT świadczenie takiej kompleksowej usługi pomocy drogowej nadal będzie korzystało ze zwolnienia z VAT.
Przywołany przepis w powiązaniu z art. 43 ust. 1 pkt 37 zwalnia z podatku również usługi stanowiące element usługi ubezpieczeniowej, usługi reasekuracyjnej i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczonej przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji, który to element sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej.
W ocenie skarżącej usługi assistance, czyli wypłacanie świadczeń w naturze, są elementem usługi ubezpieczeniowej. Stanowią odrębną całość, są charakterystyczne i niezbędne do świadczenia usług ubezpieczeniowych, bo zaspokajają roszczenia klienta.