Pracownicy zatrudnieni na platformach gazowych położonych na morzu, na szelfie kontynentalnym przylegającym do państwa członkowskiego, podlegają co do zasady prawu Unii - tak orzekł dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości (sygnatura C-347/10).
Sprawa dotyczyła obywatela niderlandzkiego A. Saleminka, zatrudnionego od 1996 r. w charakterze pielęgniarza i technika radiologicznego na platformie gazowej spółki Nederlandse Aardolie Maatschappij, położonej poza niderlandzkimi wodami terytorialnymi na szelfie kontynentalnym przylegającym do Niderlandów.
W 2004 r. A. Salemink zamieszkał w Hiszpanii. Przed przeprowadzką był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zgodnie z niderlandzkim ustawodawstwem w zakresie zabezpieczenia społecznego, zgodnie z którym osoba świadcząca pracę poza Niderlandami nie jest pracownikiem najemnym, chyba że mieszka w Niderlandach i że w tym samym państwie mieszka lub ma swoją siedzibę również jego pracodawca. W związku z chorobą, w 2007 r. wystąpił do niderlandzkiego instytut zarządzania ubezpieczeniami pracowniczymi o przyznanie świadczenia z tytułu niezdolności do pracy.
Ponieważ, z uwagi na przeprowadzkę do Hiszpanii A. Salemink przestał spełniać przesłankę miejsca zamieszkania, urząd odrzucił jego wniosek, stwierdzając, że został on wyłączony z obowiązkowego ubezpieczenia w zakresie niezdolności do pracy i nie może ubiegać się o przyznanie takiego świadczenia.
Sąd pierwszej instancji w Amsterdamie zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy prawo Unii sprzeciwia się temu, by pracownik wykonujący działalność zawodową na stałej instalacji położonej na szelfie kontynentalnym, przylegającym do państwa członkowskiego, nie podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu w tym państwie członkowskim na podstawie krajowego ustawodawstwa, wyłącznie z tego względu, że zamieszkuje nie w nim, lecz w innym państwie członkowskim.