Strona musi mieć zapewniony udział w postępowaniu

Organ administracji publicznej obowiązany jest z urzędu ustalić, kto ma w danej sprawie interes prawny lub obowiązek. Nie może jedynie gwarantować udziału w postępowaniu, ale musi poczynić konkretne ustalenia

Aktualizacja: 11.01.2010 06:20 Publikacja: 11.01.2010 05:20

Strona musi mieć zapewniony udział w postępowaniu

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w Wyroku z 21 grudnia 2009 r., II SA/Gd 195/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Gmina zwróciła się do starosty o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi dla inwestycji polegającej na budowie drogi gminnej. Starosta ustalił warunki lokalizacji. Od decyzji zostało wniesione odwołanie. Wojewoda utrzymał jednak zaskarżoną decyzję w mocy. Jego zdaniem zarzuty naruszenia przepisów prawa były bezzasadne. W tej sytuacji do WSA trafiła skarga.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga podlegała uwzględnianiu. S.F., będący w tej sprawie stroną i współwłaścicielem nieruchomości, zmarł. Organy obu instancji nie dokonały niezbędnych ustaleń, czy istnieją jego następcy prawni. Zgodnie zaś z art. 61 § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] o wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron należy zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie.

Obowiązek ten jest jednym z najistotniejszych aspektów zasady czynnego udziału strony w postępowaniu administracyjnym, wyrażonej w art. 10 § 1 k.p.a., zgodnie z którym organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Gwarancją realizacji tego prawa strony jest sankcja wzruszenia decyzji w trybie wznowienia postępowania.

[ramka]Zapewnienie czynnego udziału w sprawie to jedna z ważniejszych reguł postępowania [/ramka]

Zasada ta powinna znaleźć zastosowanie również w tym przypadku. Tymczasem w toku postępowania administracyjnego, wbrew przepisom, nie brali udziału następcy prawni zmarłego. W konsekwencji o wszczęciu przedmiotowego postępowania nie zostały zawiadomione wszystkie osoby będące stronami w sprawie. Naruszenie to stanowi podstawę do wznowienia postępowania administracyjnego.

Odnosząc się do pozostałych zarzutów podnoszonych w skardze, sąd przypomniał, że z przepisów wynika, iż decyzja o ustaleniu lokalizacji drogi zawiera w szczególności:

wymagania dotyczące powiązania drogi z innymi drogami publicznymi, z określeniem ich kategorii; określenie linii rozgraniczających teren; warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska, ochrony dóbr kultury oraz potrzeb obronności państwa; wymagania dotyczące ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich; zatwierdzenie projektu podziału nieruchomości.

Co istotne, nieruchomości wydzielone liniami rozgraniczającymi teren stają się z mocy prawa: własnością Skarbu Państwa w odniesieniu do dróg krajowych, własnością odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych – z dniem, w którym decyzja o ustaleniu lokalizacji drogi stała się ostateczna, za odszkodowaniem ustalonym w odrębnej decyzji.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w Wyroku z 21 grudnia 2009 r., II SA/Gd 195/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem