Dysponowanie środkami przeznaczonymi na działalność socjalną ma się odbywać według tzw. kryterium socjalnego. Mianowicie przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu socjalnego uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Jest to wymóg w zasadzie bezwzględny i ma zastosowanie do każdorazowo przyznawanych świadczeń.
[ramka][b]Na co mogą być przeznaczone środki[/b]
Działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i innych form wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Tak stanowi art. 2 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=34B8CE60E3E447ECA4EE9197D1B66C08?id=74017]ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)[/link]. [/ramka]
Nie można patrzeć na pomoc dla zatrudnionych globalnie, np. w skali roku porównywać, kto dostał mniej, a kto więcej. Każde pojedyncze świadczenie powinno być dostosowane do sytuacji pracownika. Istotą bowiem pomocy socjalnej jest to, aby trafiała do najbardziej potrzebujących.
Jeśli zatem na święta wszyscy dostaną prezenty tej samej wartości, bez rozróżnienia, czy jest to dyrektor, czy portiernie, będą one uznane za świadczenia socjalne, lecz za dodatkowe świadczenie ze strony firmy. Skoro tak, nie będą mogły korzystać z przywilejów, jakie należą się świadczeniom socjalnym.