O zachowaniu terminu decyduje data nadania pisma

Jeśli skarga zostanie omyłkowo skierowana od razu do sądu zamiast do organu, którego decyzję skarżymy, o zachowaniu terminu do jej wniesienia decydowała będzie data nadania jej do właściwego organu

Aktualizacja: 07.04.2010 04:15 Publikacja: 07.04.2010 03:00

O zachowaniu terminu decyduje data nadania pisma

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 25 marca 2010 r., II SA/Rz 167/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęła bezpośrednio 4 lutego 2010 roku nadana w urzędzie pocztowym skarga E.L. (reprezentowanego przez radcę prawnego) na decyzję wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie.

Skarga ta została 5 lutego 2010 roku przekazana do organu właściwego, tj. wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego jako mylnie nadesłana do sądu. Nie zawierała wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w odpowiedzi na skargę wniósł o jej odrzucenie, twierdząc, że została wniesiona po terminie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że stosownie do art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]ustawy z 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU 2002 r. nr 153 poz. 1270 ze zm.) [/link][b]skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie[/b].

Tryb wnoszenia skargi za pośrednictwem organu administracji publicznej oznacza, że w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, lub też za pośrednictwem organu administracji publicznej innego niż ten, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, sąd ten lub organ ma obowiązek przekazać ją właściwemu organowi administracji publicznej.

O zachowaniu terminu do wniesienia skargi, określonego w art. 53 § 1 – 3 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, decyduje wówczas data nadania skargi przez sąd do właściwego organu (tak Tadeusz Woś (w:) „Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz” Tadeusz Woś, Hanna Knysiak-Molczyk, Marta Romańska, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2005, str. 248.

Podobny pogląd został zaprezentowany w postanowieniu [b]NSA z 3 lipca 2008 r., I FSK 689/2008).[/b]

Skarga została wniesiona 5 lutego 2010 r., tj. w dniu przekazania jej do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego przez WSA, a więc z uchybieniem terminu do jej wniesienia, przewidzianego w art. 53 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Z akt administracyjnych wynika, ze zaskarżoną decyzję doręczono pełnomocnikowi skarżącego 4 stycznia 2010 r. wraz ze stosownym pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia skargi – za pośrednictwem organu.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 25 marca 2010 r., II SA/Rz 167/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku