Tak wynika z [b]wyroku WSA w Olsztynie z 5 marca 2009 r. (I SA/Ol 481/08)[/b].
Podatniczka złożyła wniosek o zwolnienie z podatku rolnego 46 ha gruntów zakupionych w celu powiększenia gospodarstwa rolnego od Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). Nabyte grunty, zabudowane i niezabudowane, wchodziły w skład gospodarstwa rolnego, które dzierżawiła, o powierzchni ok. 350 ha.
[srodtytul]Zwolnienie dla gospodarstw do 100 ha[/srodtytul]
Podstawą prawną do zwolnienia z podatku rolnego jest art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182467]ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym[/link]. Zgodnie z nim zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha wchodzące w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie.
Podatniczka argumentowała, że spełnia warunki do zwolnienia, ponieważ do 100 ha, o których mowa w przepisie, należy zaliczyć jedynie grunty własne rolnika, a tych ma tylko 30 ha. Pozostałych gruntów nie wlicza się do jej gospodarstwa, gdyż są jedynie dzierżawione.