Dzieje się tak jednak tylko pod warunkiem, że udział ten można ustalić na podstawie innych danych zawartych w umowie. Taki ważny dla obrotu nieruchomościami wniosek płynie z najnowszego[b] wyroku Sądu Najwyższego (sygn. I CSK 6/09)[/b].
W sprawie chodzi o umowę zawartą w formie aktu notarialnego w lutym 1997 r., w której poprzednik prawny PKP SA zobowiązał się do ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego wraz z piwnicą i przeniesienia jego własności na rzecz Centralnej Składnicy Harcerskiej (CSH). Umową podpisaną w tym samym miesiącu 1997 r. CSH scedowała wszystkie roszczenia wynikające ze wskazanej umowy na Ryszarda D. Z kolei ten zawarł taką samą umowę cesji z Januszem i Elżbietą N.
Powołując się na nią, małżonkowie N. wystąpili do sądu przeciwko PKP SA z żądaniem zobowiązania tej firmy jako właściciela do sprzedaży lokalu użytkowego wraz z piwnicą jako pomieszczeniem do niego przynależnym.
Sąd II instancji oddalił żądanie małżonków N. Uznał, że w umowie przedwstępnej zabrakło określenia udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu związanego z lokalem użytkowym, jest więc ona nieważna.
Trzeba wiedzieć, że w myśl art. 389 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=99D506FCB7B9E0BDDCFFD4BE1655D3C1?id=70928]k.c[/link]. umowa zobowiązująca do zawarcia umowy definitywnej (przedwstępna) powinna dla swej ważności określać wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.