Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej trafnie uznał, że firma nie może być zwolniona z tego obowiązku – [b]orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA 1414/09)[/b].
GTECH Polska, firma z amerykańskiej korporacji informatycznej, musi więc zapewnić warunki techniczne i organizacyjne umożliwiające wojsku, policji i służbom specjalnym prowadzenie podsłuchów, podglądu i utrwalanie danych, m.in. dla prokuratorów i sądu.
Takie obowiązki na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego nakładało na przedsiębiorców telekomunikacyjnych prawo telekomunikacyjne z 2001 r. i obecne z 2004 r. Większość dużych firm spełnia te wymagania. Nadal jednak sporo, zwłaszcza mniejszych, chciałoby się z nich zwolnić albo przynajmniej opóźnić termin ich wprowadzenia. Odbywa się to bowiem na ich własny koszt, bywa trudne organizacyjnie i technicznie. Wymaga certyfikatów bezpieczeństwa, kancelarii tajnej, ochrony informacji niejawnych itp. Niewątpliwą rolę odgrywa czynnik psychologiczny.
Toteż jeszcze w 2003 r. GTECH Polska, występująca wówczas jako Grytek Polska, wystąpiła o odroczenie wykonania wspomnianych obowiązków. Niechęć do nich zademonstrowało też m.in. 80 operatorów telewizji kablowych. Brakowało bowiem przepisów, które ustaliłyby szczegółowo wymogi techniczne i systemy współdziałania ze służbami specjalnymi.
W 2005 r. ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów. Określając sposób wypełniania wspomnianych obowiązków, przewidziało m.in. możliwość odroczenia ich wykonania na maksimum sześć miesięcy.