Minister miał obowiązek rzeczowego i konkretnego odniesienia się do zarzutów. Tymczasem ograniczył się do fragmentu decyzji o wpisie, zacytowania kilku przepisów i lakonicznie stwierdził, że podziela ocenę mazowieckiego kuratora zabytków – orzekł[b] Wojewódzki Sąd Administracyjny (sygn. I SA/Wa 2137/09)[/b] w Warszawie, uchylając zaskarżoną decyzję.
Skargę wniosła spółka z o.o. Aquamex, która w latach 80. przejęła spadek po upadłej Centrali Rybnej. W jego skład wchodził m.in. należący obecnie do miasta teren w sąsiedztwie kościoła pw. św. Katarzyny. Pozostał po XIX-wiecznym tzw. parku romantycznym, nazwanym Gucin Gajem przez jego założyciela Stanisława Kostkę-Potockiego od zdrobniałego imienia wnuka.
Kościół św. Katarzyny figuruje w rejestrze zabytków już od 1989 r. W 2007 r. Mazowiecki Kurator Zabytków wpisał do niego także Gucin Gaj jako park romantyczny mający wielkie znaczenie dla dziedzictwa narodowego. Rozpatrując wówczas odwołanie spółki Aquamex od tej decyzji, minister kultury i dziedzictwa narodowego umorzył postępowanie odwoławcze. Spółka, która w 2004 r. złożyła wniosek do Sądu Rejonowego w Warszawie o stwierdzenie zasiedzenia. Jest bowiem jedynie właścicielem zabudowań po dawnej Centrali Rybnej oraz trzech studni wody oligoceńskiej. Postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia jest zawieszone, ponieważ o cały teren Gucin Gaju wystąpiła parafia kościoła pw. św. Katarzyny. Nie mając formalnego prawa do władania nieruchomością, Aquamex nie może być stroną postępowania. Nie ma więc i prawa do odwołania.
Rozpatrując w 2008 r. skargę spółki, WSA w Warszawie uznał, że art. 9 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170666]ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami[/link], który wylicza podmioty mogące zainicjować postępowanie o wpis do rejestru zabytków, nie jest katalogiem zamkniętym. Takie prawo może mieć również posiadacz nieruchomości, ponieważ wpisanie jej do rejestru zabytków wpływa w oczywisty sposób na zakres jego obowiązków.
W kolejnej decyzji MKiDN ponownie jednak oddalił odwołanie spółki. Tym razem podzielił stanowisko Mazowieckiego Kuratora Zabytków o celowości wpisu Gucin Gaju do rejestru zabytków.