Byli właściciele lub ich spadkobiercy muszą mieć obywatelstwo polskie. Obywatelstwo mogą mieć tylko osoby fizyczne.
Fundacje, działające w Szwajcarii i Liechtensteinie, jako osoby prawne nie spełniają tego warunku. Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy zabużańskiej nie mogą więc nabyć uprawnienia do rekompensaty – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt: I SA/Wa 973/10), oddalając skargę Fundacji Lanckorońskich na decyzję ministra Skarbu Państwa.
Minister utrzymał w mocy decyzję wojewody śląskiego odmawiającą fundacjom potwierdzenia prawa do rekompensaty. Fundacje działające wyłącznie na rzecz kultury i nauki polskiej ubiegały się o nią za nieruchomości na dawnych terenach RP odziedziczone po prof. Karolinie Lanckorońskiej i jej siostrze Adelajdzie.
Zasłużona dla Polski i Polonii prof. Karolina Lanckorońska założyła Fundacje Lanckorońskich wspierające polskie instytucje emigracyjne i krajowe. Zmarła w Rzymie w 2002 r., mając polskie obywatelstwo.
W skardze do sądu fundacje dowodziły, że ustawa z 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP nie wyłącza od dziedziczenia osób prawnych, w tym fundacji rodzinnych. Wymóg obywatelstwa dotyczy wyłącznie osób fizycznych.