[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 24 listopada 2010 r. (III SA/Wa 1021/10).[/b]
Niemiecka spółka prowadząca na terenie wielu państw działalność w zakresie opakowań dla przemysłu zwróciła się do polskich organów podatkowych o zwrot naliczonego VAT związanego z nabyciem towarów i usług w Polsce.
Odpowiednie faktury dokumentujące zakupy w Polsce spółka przedstawiła wraz z wnioskiem o zwrot. Urząd skarbowy a następnie izba skarbowa nie rozpatrzyły merytorycznie wniosku spółki. Wskazały, że spółka nie dołączyła do niego zaświadczenia o posiadaniu statusu podatnika VAT w Niemczech. Spółka nie spełniła więc jednego z wymogów formalnych do zwrotu podatku.
Spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie, zarzucając organom naruszenie art. 3 lit. a oraz lit. b VIII dyrektywy VAT z 6 grudnia 1979 r. Podnosiła, że omawiany wymóg jest okolicznością o charakterze materialnoprawnym, którą można udowodnić w toku postępowania podatkowego.
W prowadzonym przez organy skarbowe postępowaniu spółka wykazała, że rzeczywiście posiada status podatnika VAT w Niemczech. Dowodziła też, że jedynymi wymogami formalnoprawnymi dokonania zwrotu VAT są: przedstawienie wniosku o zwrot (według właściwego wzoru) i dołączenie faktur dokumentujących nabycie towarów lub usług, co w niniejszej sprawie zostało uczynione.