Dodatek za osobistą opiekę dla rodziny zastępczej

Rodzina zastępcza nie ma prawa do 10-proc. dodatku za pełnienie osobistej opieki, gdy podopieczny zamieszka w internacie

Publikacja: 08.03.2011 15:55

Dodatek za osobistą opiekę dla rodziny zastępczej

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

 

Decyzję powiatowego centrum pomocy rodzinie utrzymał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 grudnia 2010 r. (sygnatura akt: I OSK 1281/10).

Sąd stwierdził, że podopieczny rodziny podjął naukę poza ich miejscem zamieszkania i od poniedziałku do piątku przebywa w internacie. Tak więc rodzina nie ma prawa do dodatkowego 10-procentowego dodatku dla rodziny niespokrewnionej. Otrzymała go jedynie na dwa miesiące wakacyjne w roku (lipiec i sierpień).

W czasie pobytu dziecka poza rodziną zastępczą, w miejscu w którym dziecko ma zapewnioną opiekę i wychowanie rodzina zastępcza nie ponosi kosztów utrzymania dziecka

Sąd argumentował, że zgodnie z ustawą z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz rozporządzeniem ministra polityki społecznej z 18 października 2004 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz.U. nr 233, poz. 2344 ze zm.) rodzina zastępcza sprawuje opiekę nad dzieckiem osobiście. W ocenie sądu ten przepis należy rozumieć wprost, a  mianowicie, że piecza nad dzieckiem musi być wykonywana osobiście przez rodzinę zastępczą.

Od tej zasady są dwa wyjątki. Pierwszy dotyczy przeszkód losowych i zdrowotnych – leżących po stronie rodziny, drugi, gdy podopieczny przebywa w różnego rodzaju placówkach oświatowych.

Sąd podkreślił, że podopieczny rodziny przebywa w placówce, która zapewnia mu opiekę i wychowanie przez cały tydzień. W tym czasie rodzice zastępczy, poza wykazywanym dziecku zainteresowaniem i troską, nie sprawują nad nim opieki osobistej. Tego rodzaju opieką obejmują go jedynie w okresie wakacyjnym.

O pomocy społecznej z gmin i powiatów czytaj w serwisie: Samorząd » Świadczenia z gminy i powiatu » Pomoc społeczna

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem