Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygnatura akt III SA/Po 65/11)
, uchylając zaskarżoną decyzję dyrektora tamtejszej Izby Skarbowej i poprzedzającą ją decyzję naczelnika Urzędu Skarbowego.
W ocenie sądu takie przekazanie darowizny pieniężnej spełnia wymagania ustawy o podatku od spadków i darowizn. A konkretnie art. 4a, zgodnie z którym najbliższa rodzina ma prawo do zwolnienia podatkowego, jeżeli darowizna pieniężna zostanie udokumentowana. Dowodem ma być wpłata na rachunek bankowy nabywcy.
Zdaniem sądu wystarczy przekazanie pieniędzy na rzecz dziecka, nawet bezpośrednio na konto bankowe dilera samochodowego, u którego syn czy córka kupuje auto. Takie przekazanie darowizny pieniężnej gwarantuje szczelność systemu podatkowego. Co ważne, jak podkreślił poznański sąd, taka wykładnia przepisów podatkowych została już ugruntowana w orzecznictwie, i to zarówno wojewódzkich sądów administracyjnych, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zdaniem Przemysława Hinca, doradcy podatkowego z PJH Doradztwo Gospodarcze i pełnomocnika podatnika, kolejne takie orzeczenie to wystarczający powód, by minister finansów wydał wreszcie interpretację ogólną, która nakaże stosowanie prawa przez organy podatkowe w sposób zgodny z utrwaloną linią orzeczniczą sądów administracyjnych.