Ustawa o świadczeniach rodzinnych
uzależnia przyznanie zasiłku rodzinnego od dochodu na osobę. Nie może on przekraczać 504 zł. Jeśli zaś w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko, próg ten wynosi 583 zł.
Ustawa nie różnicuje jednak sytuacji rodzin z więcej niż jednym niepełnosprawnym. Bez względu na liczbę takich dzieci w gospodarstwie domowym limit zawsze jest taki sam.
Po tym, gdy matce wychowującej dwoje niepełnosprawnych dzieci odmówiono prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków, bo rodzina przekroczyła kryterium dochodowe, kobieta odwołała się do sądu. Ten powziął wątpliwość co do zgodności z konstytucją art. 5 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych i zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.
Zdaniem sądu obecna sytuacja prawna stwarza dla rodzin z dwojgiem lub większą liczbą niepełnosprawnych dzieci jedynie pozorną gwarancję uzyskania zasiłku rodzinnego. Nie pozostaje w zgodzie z zasadą równości wobec prawa i równego traktowania przez władze publiczne oraz zasadą niedyskryminacji. Regulacja może także być sprzeczna z zasadą sprawiedliwości społecznej.