wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn.akt: I SA/Po 913/10)
Stan faktyczny:
Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji podatkowej rozstrzygającej, jakie wydatki związane z używaniem samochodu są limitowane kilometrówką, a które mogą być kosztem uzyskania przychodu na zasadach ogólnych, jako związane z przychodami.
Izba uznała, że opłaty za przejazd autostradami oraz postój na płatnych parkingach również są związane z używaniem samochodu pracownika. Na interpretację spółka złożyła skargę do sądu, argumentując, że ograniczenie związane z kilometrówką ma zastosowanie jedynie do kosztów wynikających z eksploatacji samochodu.
WSA orzekł:
Sąd przyznał rację fiskusowi, uznając, że koszty używania auta osobowego to wszelkie wydatki niezbędne do wykorzystania tego samochodu na potrzeby podatnika, także opłaty za przejazd autostardą prywatnym autem wykorzystywanym w pracy.
Czytaj więcej w artykule: Wydatki na płatną drogę i parking w kilometrówce
Czy odsetki od kredytu, którego celem jest pokrycie kosztów umorzenie udziałów można wrzucić w koszty uzyskania przychodu?
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 maja 2011 r. (sygn. II FSK 85/10)
Stan faktyczny:
Zgromadzenie wspólników spółki podjęło uchwałę o wykupie, w celu umorzenia, udziałów należących do jednego ze wspólników – za wynagrodzeniem, bez jednoczesnego obniżania kapitału zakładowego. Na wykup miał zostać zaciągnięty kredyt. Spółka we wniosku o interpretację pytała, czy odsetki od tego kredytu będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jej zdaniem tak. Fiskus był innego zdania.
NSA orzekł:
NSA zgodził się z fiskusem. Umorzenie udziałów nie ma na celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła - dlatego też odsetki od kredytu zaciągniętego w celu umorzenia udziałów nie mogą być zaliczone do podatkowych kosztów.
Czytaj więcej w artykule: Wynagrodzenie za umorzone udziały finansowane kredytem
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy zmianie udziałów na certyfikaty?
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 kwietnia 2011 r. (sygn. I FSK 817/10)
NSA orzekł:
Przychód trzeba wykazać już w chwili wejścia do funduszu.
Czytaj więcej w artykule: Wejście do funduszu z przychodem
Pół roku temu NSA uznał, że przychód pojawia się w momencie zbycia (umorzenia) certyfikatu (sygn. II FSK 1047/09) - zobacz artykuł:
Inwestycja w fundusz nie jest przychodem
Kiedy dla celów CIT mamy zorganizowaną część przedsiębiorstwa?
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 maja 2011 r. (sygn. II FSK 2222/09)
Stan faktyczny:
Spółka posiada wyodrębniony oddział, którego głównymi zadaniami są zarządzanie portem lotniczym i jego obsługa naziemna. Zamierza wyłączyć go ze swojego przedsiębiorstwa i wnieść do nowo zawiązanej spółki w zamian za udziały.
Spółka zapytała, czy taki zespół składników majątkowych spełnia przesłanki określone w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Jej zdaniem wydzielona część majątku jest wyposażona w sposób odpowiedni i wystarczający do rodzaju prowadzonej działalności oraz jest na tyle zorganizowana, że mogłaby być samodzielnym przedsiębiorstwem.Fistku był innego zdania.
NSA orzekł:
Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.
Czytaj więcej w artykule: Kiedy dla celów CIT mamy zorganizowaną część przedsiębiorstwa
PIT
Czy należności za doradztwo świadczone przez osobę, która na stałe mieszka w innym kraju, są opodatkowane w Polsce?
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 czerwca 2011 r. (sygn. II FSK 138/10)
Stan faktyczny:
W sprawie chodziło o opodatkowanie w Polsce wypłat skarżącej spółki na rzecz obywatela Monako. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że rezydent Monako świadczy jej usługi o charakterze doradczym m.in. w zakresie marketingu strategicznego oraz prognozowania trendów rynkowych w dziedzinie bezpieczeństwa i IT. Usługi te wykonywane są poza terytorium Polski. Usługodawca nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej. Spółka uważała, że nie musi pobrać od wypłaconego mu wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Fiskus uważał, że podatek jest należny.
NSA orzekł:
Stałe miejsce zamieszkania w Monako i fakt wykonywania tam czynności doradczych oznacza brak opodatkowania w Polsce.
Czytaj więcej w artykule: Praca zagranicznego doradcy bez daniny
AKCYZA
Czy określenie limitu ubytków bez akcyzy jest zgodne z prawem unijnym?
wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 6 czerwca w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2614/10)
Stan faktyczny:
Dyrektywa umożliwia państwom UE ustalenie własnych zasad i warunków ustalania strat. Na tej podstawie w polskich przepisach znalazły się maksymalne limity nieopodatkowanych ubytków. Spółka zakwestionowała możliwość ustalenia limitu ubytków przez polskiego ustawodawcę.
WSA orzekł:
Ograniczenia są zgodne z dyrektywą. Polskie przepisy nie wykraczają poza kompetencje do określania zasad i warunków ustalania ubytków.
Czytaj więcej w artykule: Limit ubytków bez akcyzy jest legalny
POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE
Czy możliwe jest zawieszenie postępowania podatkowego w toczącej się sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji w sprawie określenia wysokości podatku od nieruchomości?
wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt: III SA/Po 206/11)
WSA orzekł:
Wniesienie skargi po wszczęciu postępowania administracyjnego w celu stwierdzenia nieważności oznacza obligatoryjną konieczność zawieszenia, ale postępowania sądowego.
Czytaj więcej w artykule: Albo wniosek, albo skarga