Tak orzekł WSA w Gliwicach 10 maja 2011 (III SA/Gl 2191/10).
Spółka prowadziła skład podatkowy, w którym magazynowała wyroby akcyzowe zharmonizowane objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Ich właścicielem był inny podmiot, który je sprzedawał, gdy znajdowały się na terenie składu podatkowego.
Spółka twierdziła, że obowiązek podatkowy powstawał z chwilą sprzedaży, a wyprowadzenie wyrobów ze składu podatkowego, jako następujące w chwili późniejszej, nie miało wpływu na określenie momentu jego powstania. Właściciel wyrobów akcyzowych z tytułu ich sprzedaży odprowadzał podatek.
Organ podatkowy w wydanej decyzji stanął na stanowisku, że w składzie podatkowym, zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym z 23 stycznia 2004, nie może być dokonywana sprzedaż wyrobów akcyzowych. Wyrób może być sprzedany dopiero, gdy opuści skład podatkowy. Stwierdził, że w świetle art. 4 ust. 1 pkt 2 akcyzie podlega wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego. Zgodnie z art. 28 zawieszenie poboru akcyzy następuje do czasu wyprowadzenia wyrobów ze składu, stąd dopiero z tym momentem powstaje obowiązek podatkowy.
Spółka odwołując się od decyzji a następnie wnosząc skargę do sądu, wskazała, że żaden przepis nie stoi na przeszkodzie sprzedaży wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym. Podniosła również, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży, a wyprowadzenie wyrobów ze składu jest wyłącznie jej konsekwencją.