WSA orzekł:
Nierezydenci podlegają polskiej jurysdykcji podatkowej, jeżeli źródło dochodów położone jest na terytorium Polski. Polskie firmy, które korzystają z usług zagranicznych kancelarii, nie są płatnikami i nie muszą potrącać 20 procent od wypłacanego im wynagrodzenia.
Czytaj więcej w artykule: Fiskus bez podatku od zagranicznej opinii
Kiedy powstaje przychód do opodatkowania certyfikatów zamkniętych funduszy inwestycyjnych?
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 czerwca 2011 r. (sygn.akt: II FSK 189/10)
SN orzekł:
Przychód do opodatkowania certyfikatów zamkniętych funduszy inwestycyjnych powstaje już w momencie ich zakupu.
Czytaj więcej w artykule:
Podatek płatny przy nabyciu
CIT
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na imprezy szkoleniowo-integracyjne dla podwykonawców?
wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 czerwca (sygnatura akt III SA/Wa 3298/10)
Stan faktyczny:
Spółka we wniosku o interpretację pytała o możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na imprezy szkoleniowo-integracyjne organizowane zarówno dla pracowników jak i podwykonawców spółki wraz z osobami towarzyszącymi. Głównym celem spotkań jest budowa dobrych relacji wewnątrz firmy. W związku z tym spółka uznała, że poniesione wydatki są związane z osiąganymi przez nią przychodami i można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Fiskus nie zgodził się ze stanowiskiem spółki.
WSA orzekł:
Spółka fundująca imprezy szkoleniowo-integracyjne pomniejszy przychód o wydatki poniesione nie tylko na pracowników, ale też na podwykonawców.
Przeczytaj artykuł:
Podwykonawca na spotkaniu to koszt
AKCYZA
Jakie są skutki zbycia wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym?
wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 10 maja 2011 r. (sygn. III SA/Gl 2191/10)
Stan faktyczny:
Spółka prowadziła skład podatkowy, w którym magazynowała wyroby objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Ich właścicielem był inny podmiot, który je sprzedawał, gdy znajdowały się na terenie składu podatkowego. Spółka twierdziła, że obowiązek podatkowy powstawał z chwilą sprzedaży, a wyprowadzenie wyrobów ze składu podatkowego, jako następujące w chwili późniejszej, nie miało wpływu na określenie momentu jego powstania. Właściciel wyrobów akcyzowych z tytułu ich sprzedaży odprowadzał podatek.
Organ podatkowy w wydanej decyzji stanął na stanowisku, że w składzie podatkowym, nie może być dokonywana sprzedaż wyrobów akcyzowych. Wyrób może być sprzedany dopiero, gdy opuści skład podatkowy.
WSA orzekł:
Sąd przychylił się do stanowiska fiskusa. Uznał, że nie ma możliwości prowadzenia sprzedaży w obrębie składu podatkowego oraz, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wyprowadzenia towaru ze składu.
Czytaj więcej w artykule:
Skutki zbycia wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym
WNIOSEK O UPADŁOŚĆ FIRMY
Czy wadliwie złożony wniosek o upadłość uwolni członka zarządu od odpowiedzialności za długi spółki?
wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt: I CSK 574/10)
Stan faktyczny:
Zarząd złożył wniosek o upadłość na początku 2003 r. Miał on jednak braki: błędnie wskazano zasady redukcji długów, a ponieważ zarząd nie wykonał wezwania sądu o ich usunięcie, to sąd go zwrócił. Dopiero jesienią 2003 r. sąd ogłosił upadłość na wniosek jednego z wierzycieli.
SN orzekł:
Członek zarządu nie uwalnia się od odpowiedzialności za długi spółki przez samo wszczęcie postępowania upadłościowego, ale powinien go później popierać.
Czytaj więcej w artykule:
Tylko realna upadłość uwalnia prezesów
PRAWO PRACY
Czy krytyka przełożonego zawsze prowadzi do naruszenia jego dóbr osobistych?
wyrok Sądu Okręgowy w Radomiu (sygn.akt: I ACa 21/11)
Stan faktyczny:
Dyrektorka zarzucała trójce pracowników naruszenie dóbr osobistych. Uzasadniła, że wskutek składanych przez nich skarg do różnych instytucji poddawana jest licznym kontrolom i zmuszona do składania wyjaśnień. To zajmuje jej czas, naraża na utratę zaufania potrzebnego do pełnienia funkcji dyrektora, podważa jej kompetencje i dobre imię. Domagała się przeprosin oraz zapłaty zadośćuczynienia.
Sąd orzekł:
Skargi składane na dyrektorkę sporządzono w odpowiedniej formie. Zawierały one konkretne i merytoryczne informacje, które w mniemaniu pracowników świadczyły o złej sytuacji w zakładzie pracy. Postępowanie pozwanych nie naruszyło dóbr osobistych, nie było też bezprawne.
Czytaj więcej w artykule:
Można skrytykować swojego przełożonego
SKŁADKI ZUS
Czy prawdziwe, ale niewłaściwe dane zaniżające składkę wypadkową prowadzą do nałożenia kary przez ZUS ?
wyrok Sądu Najwyższego (sygn.akt: I UK 15/11)
Stan faktyczny:
Firma, jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe złożyła do ZUS w ustawowym terminie informację ZUS IWA za rok 2008. Jednak nieprawidłowo wskazała w dokumencie nową PKD 2007 - (Polska Klasyfikacja Działalności). Za rok 2008 r. trzeba było podać jeszcze PKD 2004.
ZUS uznał, że firma chciała obniżyć swoje koszty pracy i zgodnie z art. 34 ustawy wypadkowej ukarał ją podwyższeniem na rok stopy procentowej składki wyliczonej na podstawie prawidłowych danych.
SN orzekł:
Art. 34 ustawy wypadkowej pozwala na nałożenie kary tylko w razie podania nieprawdziwych danych, a nie niewłaściwych.
Czytaj więcej w artykule:
Karna składka dla firmy po zbadaniu okoliczności