Tak orzekł WSA w Szczecinie 2 czerwca 2011 (I SA/Sz 351/11).
Spółka z o.o. planuje przekształcić się w osobową, w wyniku czego dotychczasowi jej udziałowcy staną się wspólnikami nowo powstałej spółki osobowej. Dysponuje niepodzielonymi zyskami z lat poprzednich, które zostaną przeznaczone na kapitał zakładowy bądź zapasowy.
We wniosku o interpretację przepisów ustawy o PIT pytała, czy w momencie przekształcenia ta kwota zysku stanie się przychodem wspólników. Jej zdaniem zyski z lat poprzednich przekazane na mocy uchwały zgromadzenia wspólników na kapitał zakładowy bądź zapasowy przed przekształceniem spółki kapitałowej należy uznać za podzielone, a stąd za niepodlegające opodatkowaniu na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.
Spółka wskazała, że dla prawidłowej interpretacji tego przepisu należy odwołać się do regulacji kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), z których jej zdaniem wynika, że podział zysku pomiędzy wspólników nie jest jedynym, a tylko jednym z kilku sposobów podziału zysku spółki z o.o., podobnie jak przeniesienie zysku na kapitał zakładowy.
Sąd oddalił skargę, orzekając, że na gruncie ustawy o PIT zwrot „zysk niepodzielony” należy rozumieć wyłącznie jako „zysk niewypłacony wspólnikom”, a przekazanie zysku niepodzielonego na kapitał zapasowy czy zakładowy spółki nie jest w tym ujęciu podziałem zysku. Ponadto w ocenie sądu za taką interpretacją przepisu przemawia jego cel, którym jest opodatkowanie niepodzielonych zysków spółki kapitałowej już w momencie ich przenoszenia na wkłady wspólników spółki osobowej.