W wyroku z 16 czerwca w sprawie C-212/10 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że przepisy dyrektywy kapitałowej uniemożliwiały ponowne wprowadzenie przez Polskę podatku kapitałowego od pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców, skoro wcześniej z pobierania tego podatku zrezygnowano. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska mogła utrzymać opodatkowanie tej czynności, z prawa tego jednak nie skorzystała.
Znosząc od 1 maja 2004 r. podatek od czynności cywilnoprawnych w związku z udzieleniem spółce pożyczki przez jej udziałowca, Polska utraciła możliwość opodatkowania tej czynności, ponieważ opodatkowanie nie było nieprzerwane.
Tym samym niezgodne z prawem wspólnotowym było ponowne objęcie jej tym podatkiem w latach 2007 – 2008.
Wyrok Trybunału może mieć poważne konsekwencje zarówno dla polskich spółek, jak i dla fiskusa. Firmom, które jeszcze nie wystąpiły z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych za lata 2007 – 2008, umożliwia on żądanie zwrotu, który powinien nastąpić bez kwestionowania zasadności wniosku. Wiele spraw już się toczy przed sądami i organami podatkowymi, z tym że zwykle postępowania takie były zawieszane do czasu wydania wyroku przez Trybunał. Teraz powinny zostać podjęte i rozstrzygnięte zgodnie z jego orzeczeniem.
Z kolei podatnicy, którym wydano już niekorzystne dla nich ostateczne decyzje, mogą żądać wznowienia zakończonych postępowań i odzyskać uiszczony podatek. Złożenie wniosku o wznowienie postępowania powinno nastąpić w ciągu miesiąca od publikacji orzeczenia w Dzienniku Urzędowym UE.