Tak orzekł WSA w Opolu 25 maja 2011 (I SA/Op 126/11).
Spór dotyczył opodatkowania ubytków, do których powstania doszło w trakcie magazynowania i transportu substancji objętych stawką akcyzową zerową na skutek ich właściwości fizykalno-chemicznych.
Zdaniem spółki z o.o., mimo że ustawa o podatku akcyzowym z 2008 r. mówi jedynie o zwolnieniu z opodatkowania strat i ubytków wyrobów akcyzowych objętych stawką inną niż zerowa, powinno dotyczyć także wyrobów objętych tą stawką. Argumentowała, że ustawa z 2004 r. w art. 5 dopuszczała możliwość zwolnienia tego typu ubytków.
Organ nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 20 obecnie obowiązującej ustawy ubytkiem wyrobu akcyzowego są wszelkie straty wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. A contrario ubytek nie może dotyczyć wyrobu objętego stawką zerową, dlatego też nie dojdzie w takim wypadku do jego zwolnienia.
Sąd przychylił się do stanowiska organu. Wyjaśnił, że nie można wywodzić prawa do zwolnienia z opodatkowania ubytków na podstawie porównania ustawy z 2008 r. z ustawą z roku 2004.