Grzegorz M. od 1998 r. miał prawo jazdy kat. A i B. wydane bezterminowo. W 2007 r. wymienił je na brytyjskie, z ograniczeniem do 2017 r. Po powrocie wystąpił do starosty o powtórne wydanie polskiego. Starosta powielił ograniczenie czasowe z dokumentu brytyjskiego. Decyzję utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie.
Organy powołały się na § 7 ust. 7 rozporządzenia ministra infrastruktury z 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Z przepisu wynika, że przy wymianie zagranicznego prawa jazdy, które zostało uzyskane w wyniku wymiany, organ: przyznaje kategorie prawa jazdy w zakresie posiadanym przez kierowcę przed wymianą, niezależnie od ograniczeń dokonanych przez organ zagraniczny (pkt 1); w stosunku do terminu ważności i uprawnień rozszerzonych za granicą postępuje zgodnie z art. 94 ust. 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten stanowi, że jeżeli prawo jazdy wydane za granicą zawiera ograniczenie terminu ważności, ograniczenie ze względu na stan zdrowia lub inne, należy je uwzględnić w wydanym prawie jazdy. Zdaniem kolegium te normy prawne wprost zobowiązują do powielania ograniczenia terminu ważności prawa jazdy.
W skardze sądowej Grzegorz M. wskazywał, że organ zagraniczny, wymieniając jego prawo jazdy, wprowadził w nim ograniczenia wynikające z przepisów angielskich. Polskie prawo jazdy sprzed 12 lat było wydane bezterminowo i teraz powinien uzyskać taki właśnie dokument, niezależnie od ograniczeń dokonanych przez organ zagraniczny. Dowodził, że powołany przez organy przepis art. 94 ust. 3 odnosi się do uzyskania polskiego prawa jazdy w oparciu o zagraniczne, nie zaś do ponownego uzyskania na zasadzie tak zwanej wymiany powrotnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił decyzję obu organów (sygnatura akt: II SA/Rz 207/11).
Stwierdził, że powołany przez nie przepis § 7 rozporządzenia odnosi się do uprawnień rozszerzonych za granicą, a nie do ich zawężenia. W tej sprawie prawo Grzegorza M. posiadającego bezterminowe polskie prawo jazdy określonej kategorii zostało ograniczone w chwili otrzymania czasowego brytyjskiego prawa. A więc w sytuacji powrotnej wymiany prawa jazdy na polskie nie może mieć zastosowania przepis § 7 ust. 7 pkt 2 rozporządzenia odnoszący się wyłącznie do terminu ważności i uprawnień rozszerzonych za granicą. Nie ma też zastosowania powołany przez organy przepis art. 94 ust. 3 kodeksu drogowego.