Reklama

Poręczenia skarbu państwa dla spółdzielni są konstytucyjne

Bank ma prawo wystawiać bankowy tytuł egzekucyjny spółdzielni mieszkaniowej niespłacającej kredytu z poręczeniem Skarbu Państwa

Publikacja: 14.09.2011 04:40

Poręczenia skarbu państwa dla spółdzielni są konstytucyjne

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Tak uważa Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt K 8/09).

Wczoraj rozpatrzył on wniosek grupy posłów PiS. Kwestionowali dwa przepisy z

ustawy o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych

, dalej: ustawa poręczeniowa (art. 3 ust. 1 i art. 5 ust. 5). Jest to ustawa, która pomaga spółdzielniom mieszkaniowym w spłacie kredytów  tzw. starego portfela, czyli zaciąganych od lat 60. do początku lat 90.

Pierwszy z tych przepisów (art. 3 ust. 1) mówi, że Skarb Państwa ma prawo wykonać umowę poręczenia, jeżeli kredytobiorca (tj. spółdzielnia) nie będzie spłacał  kredytu w terminie podanym m.in. w  art. 11 ustawy  o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Reklama
Reklama

Zdaniem posłów przepis narusza ustawę zasadniczą, ponieważ odwołuje się do niekonstytucyjnego uregulowania. W 1997 r. Trybunał Konstytucyjny wydał bowiem wyrok, w którym uznał art. 11 za niekonstytucyjny (na jego podstawie spółdzielcy spłacają kredyty zaciągnięte na początku lat 90. według  tzw.  formuły ilorazu). W tym jednak czasie wyrok TK wchodził w życie dopiero po akceptacji Sejmu, a ten tego orzeczenia nie uznał.

Mimo to  zdaniem posłów art. 11 nadal jest  obarczony wadą konstytucyjną. Dlatego ustawodawca, powołując się na niego, naruszył konstytucyjną zasadę poprawnej legislacji.

Drugi zarzut dotyczył art. 5 ust. 5. Ten  przepis mówi, że banki (w tym wypadku tylko PKO BP) mają prawo wystawić  bankowy tytuł egzekucyjny bez uzyskania pisemnego oświadczenia kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji.

Według parlamentarzystów ustawodawca w ten sposób wyposażył bank w uprawnienia władcze przysługujące jedynie państwu. A to dlatego, że bank ma prawo jednostronnie ustalić  stan zadłużenia. Przepis narusza też zasadę równości zawartą  w konstytucji. Pozbawiając kredytobiorców możliwości złożenia oświadczenia, stawia ich w  znacznie gorszej sytuacji. Utrudnia też prawo obrony dłużnika przed sądem. Bankowy tytuł egzekucyjny upraszcza bowiem i przyspiesza postępowanie egzekucyjne.

Trybunał nie podzielił opinii posłów i nie doszukał się niekonstytucyjności w tych dwóch przepisach. Według TK nie jest trafne stanowisko wnioskodawcy stwierdzające, że art. 3 ust. 1 ustawy odwołuje się do przepisu uznanego wcześniej przez TK  za niekonstytucyjny, ponieważ nadal jest on w obrocie prawnym. Nie znajduje także uzasadnienia pogląd o uprzywilejowaniu i prawnym preferowaniu państwowych jednostek organizacyjnych (banków) w obrocie cywilnoprawnym. Bank, który  wystawia bankowy tytuł egzekucyjny na podstawie art. 5 ust. 5, nie jest już wierzycielem. Po wykonaniu poręczenia podmiotem tym staje się bowiem wyłącznie Skarb Państwa.

sygnatura akt K 8/09

Reklama
Reklama

Zobacz serwis

»

Prawo dla Ciebie

»

Nieruchomości

»

Reklama
Reklama

Tak uważa Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt K 8/09).

Wczoraj rozpatrzył on wniosek grupy posłów PiS. Kwestionowali dwa przepisy z

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama