Moment powstania obowiązku podatkowego należy określać, biorąc pod uwagę warunki konkretnego kontraktu.
Tak orzekł WSA w Warszawie 11 sierpnia 2011 (III SA/Wa 3307/10).
Bank, w ramach prowadzonej działalności, wykonuje operacje na pochodnych instrumentach finansowych. Jego zdaniem wynagrodzeniem z tego tytułu jest wynik (zysk lub strata) zrealizowany przez bank w danym miesięcznym okresie rozliczeniowym bądź w momencie ostatecznego wygaśnięcia kontraktu, w zależności od instrumentu finansowego.
Przykładowo, w odniesieniu do swapu walutowo-procentowego (CIRS), na dodatnie przepływy finansowe składa się zewidencjonowana należna bankowi kwota netto dodatnich przepływów odsetkowych dla danej waluty, natomiast na ujemne – zewidencjonowana kwota netto ujemnych przepływów odsetkowych danej waluty.
Bank zapytał organ podatkowy, czy przyjęty sposób obliczania wynagrodzenia jest prawidłowy. W interpretacji organ stwierdził, że bank nieprawidłowo uznaje, że podstawą opodatkowania VAT jest kwota wyniku zrealizowanego na danym kontrakcie w momencie ostatecznego wygaśnięcia kontraktu ustalana jako różnica między zewidencjonowanymi dodatnimi i ujemnymi strumieniami przepływów finansowych w odniesieniu do poszczególnych instrumentów.