Tak wynika z wyroku NSA z 30 sierpnia 2011 (II FSK 502/10).
Podatnik producent okien twierdził, że opisany we wniosku o interpretację wydział produkcji szyb zespolonych spełnia warunki uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej zcp). Jest to bowiem organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony zespół składników majątkowych (maszyny, urządzenia itd.) oraz niemajątkowych (oprogramowanie, know-how itp.), przeznaczony do samodzielnego wytwarzania szyb. Poza tym może on stanowić niezależny podmiot gospodarczy.
Podatnik opierał się na definicji z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. W myśl tego przepisu zcp jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Organ podatkowy uznał, że nie jest to zorganizowana część przedsiębiorstwa, a tylko suma poszczególnych składników majątkowych. Dlatego że wśród wymienionych składników majątkowych nie ma ani miejsca prowadzenia działalności wydziału, tzn. nieruchomości, ani tytułu prawnego do niej.
Strona argumentowała, że definicja znajdująca się w ustawie o CIT nie przewiduje takiej przesłanki. Ponadto zcp jest elementem przedsiębiorstwa, dlatego nie może być z nim utożsamiana. W jej skład nie mogą więc wchodzić wszystkie składniki tworzące przedsiębiorstwo.