Podatnik zapłaci sankcyjny podatek od starej nieujawnionej pożyczki

Podatnik powołujący się w postępowaniu o nieujawnione źródła przychodu na pożyczkę niezgłoszoną do opodatkowania zapłaci 20-proc. sankcyjny podatek

Publikacja: 07.11.2011 07:45

O konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn decyduje stopień pokrewieństwa między spadkobie

O konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn decyduje stopień pokrewieństwa między spadkobiercą a spadkodawcą oraz obdarowanym i darczyńcą

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Taką zasadę potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie daniny od nieujawnionej pierwotnie umowy pożyczki (sygnatura akt: II FSK 836/10).

Sąd uznał, że sankcyjny podatek obowiązujący od 2007 r. ma zastosowanie także do umów zawartych i niezgłoszonych do opodatkowania przed jego wejściem w życie.

Do ujawnienia niedopełnienia obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych sprzed lat podatniczkę zmusiło życie. A konkretnie wszczęcie przeciw niej w 2008 r. postępowania o nieujawnione źródła przychodu. Żeby udowodnić, skąd pochodziła nadwyżka w przychodach i uchronić się przed sankcyjnym 75-proc. podatkiem, powołała się na pożyczkę od ojca.

Pomogło, ale w tej sytuacji fiskus zażądał od niej nie 2 proc., ale 20 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Fiskus zauważył, że obowiązek podatkowy w tym wypadku powstaje z chwilą powołania się przez podatnika na dokonanie czynności cywilnoprawnej. Jeżeli nie złożył on deklaracji w sprawie tego podatku w ciągu pięciu lat od końca roku, w którym upłynął termin jego płatności, a następnie powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na dokonanie takiej czynności, musi zapłacić sankcyjny podatek.

Pełnomocnik podatniczki uważał jednak, że w wypadku jego mocodawczyni sankcyjna 20-proc. stawka podatku od czynności cywilnoprawnych nie może mieć zastosowania. Wprowadzono ją bowiem 1 stycznia 2007 r. Dlatego, w jego ocenie, może mieć zastosowanie do pożyczek zawartych po tym dniu.

Spór trafił na wokandę. Sąd I instancji oddalił jednak skargę podatniczki. Argumentował, że gdyby uznać, iż przepis o 20-proc. stawce podatku może mieć zastosowanie jedynie wówczas, gdy podatnik powołuje się przed organem podatkowym na umowy zawarte już po 1 stycznia 2007 r., oznaczałoby to, że w praktyce znowelizowany przepis jest martwy. Takiego samego zdania był NSA. Oddalił skargę kasacyjną podatniczki, bo uznał, że przepis miał zastosowanie  w sprawie.

W tym wypadku mamy do czynienia z powtórnym powstaniem obowiązku podatkowego – podkreślił sędzia NSA Tomasz Kolanowski.

Obowiązek ten powstał w momencie powołania się przez skarżącą na fakt zawarcia umowy pożyczki, co się stało już po wejściu w życie nowelizacji. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 836/10

Zobacz » Prawo dla Ciebie » Podatki » PCC

Zobacz poradnik » Podatki » Nieujawnione dochody

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo