Bezdomnego gmina pochowa na swój koszt

Chowanie zmarłych jest w określonych sytuacjach obowiązkiem gminy. Jego realizacji nie można uzależniać od wydania decyzji administracyjnej

Publikacja: 10.11.2011 08:00

Bezdomnego gmina pochowa na swój koszt

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Rada Gminy w Jordanowie Śląskim wydała uchwałę, w której zapisała, że "decyzję o sprawowaniu pogrzebu na koszt gminy osobie bezdomnej oraz w przypadkach określonych w ustawach, podejmuje kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej".

Postanowienie to zakwestionował wojewoda dolnośląski. Stwierdził bowiem, że zostało wydane bez podstawy prawnej (sygnatura NKN. 4131.864.2011. JT11).

- Przypadki sprawowania pogrzebu na koszt gminy są określone w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych - wyjaśnia Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski. - Rada gminy nie może ich dowolnie modyfikować ani też upoważniać innego podmiotu do podejmowania decyzji w tych sprawach - dodaje.

Kierownik GOPS może wydawać decyzje, tylko gdy wójt go do tego upoważni

Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych. Przykładowo WSA we Wrocławiu stwierdził w wyroku z 29 maja 2008 r., że uregulowanie w drodze uchwały katalogu przypadków, w których gmina sprawia pogrzeb, jest wkraczaniem bez upoważnienia w materię uregulowaną ustawą (III SA/Wr 134/08). Tak samo należy traktować przekazanie kierownikowi GOPS kompetencji do decydowania o sprawieniu bądź nie pogrzebu.

Wojewoda stwierdził ponadto, że rada gminy, upoważniając wyłącznie kierownika GOPS do wydawania decyzji w sprawach pogrzebu zignorowała postanowienia ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie bowiem z jej art. 110 ust. 7 i 8 decyzje w sprawach dotyczących pomocy społecznej wydaje wójt, a kierownik GOPS wyłącznie wówczas, gdy zostanie do tego upoważniony przez wójta.

- Rada nie dość, że na mocy uchwały upoważniła kierownika do wydawania decyzji, do czego nie miała kompetencji, to jeszcze nie uwzględniła w uchwale sytuacji, o której mowa w art. 110 ust. 7 i 8 ustawy o pomocy społecznej - tłumaczy wojewoda dolnośląski.

Więcej w serwisie:

Samorząd

»

Ustrój i kompetencje

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo