Tak uznał w piątek Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt II FSK 1017/10).
To zła wiadomość, zwłaszcza że w firmach zaczyna się okres przedświątecznych imprez. NSA nie miał wątpliwości, że udział w imprezie integracyjnej to przysporzenie, nawet jeśli koszty przyjęcia były zryczałtowane.
Niekorzystne orzeczenie zapadło w sprawie dotyczącej interpretacji. We wniosku spółka wyjaśniła, że organizuje na rzecz swoich pracowników spotkania szkoleniowo-integracyjne i okolicznościowe, które odbywają się poza siedzibą firmy. W związku z tym ponosi koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, które finansowane są ze środków obrotowych.
Przy ryczałcie bez przychodu
Spółka podkreśliła, że wydatki mają charakter zryczałtowany, czyli są określane niezależnie od ilości uczestników. Spotkania organizowane są w związku z prowadzoną działalnością, poprawiają atmosferę, integrują pracodawcę z załogą, co zwiększa efektywność pracy. Zdaniem wnioskodawcy wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń związanych z udziałem w imprezie nie jest przychodem ze stosunku pracy.
Fiskus nie potwierdził stanowiska spółki. Zauważył, że przychodem ze stosunku pracy jest nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale także inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia czy też świadczenia częściowo nieodpłatne. Do nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracownika związanych ze stosunkiem pracy zalicza się między innymi uczestnictwo w różnego rodzaju imprezach integracyjnych.