Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 grudnia 2011 (sygn. II FSK 1034/10).
Czego dotyczył spór
Podatnik wystąpił o interpretację zasad opodatkowania przychodów z udziału w spółce partnerskiej. Wyjaśnił, że jest wspólnikiem takiej spółki. W jej umowie ustalono, że udział wspólnika w przychodzie spółki odpowiada stosunkowi przychodu uzyskanego przez spółkę od klientów za jego usługi.
Udział w kosztach, wydatkach niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i stratach odpowiada stosunkowi sumy udziału w kosztach wspólnych, tj. dzielonych równo pomiędzy wszystkich wspólników, i kosztach indywidualnych, czyli ponoszonych wyłącznie przez danego wspólnika, do wszystkich kosztów spółki. W takiej sytuacji udział wspólnika w przychodzie spółki może różnić się od udziału w jej kosztach.
Wnioskodawca zauważył, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychód z tytułu udziału w spółce partnerskiej określa się u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku.
Taką samą zasadę stosuje się do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz strat. Jego zdaniem oznacza to, że koszty i wydatki mają być ustalane proporcjonalnie do obowiązku ponoszenia kosztów, wydatków i strat określonego w umowie spółki. Udział ten może więc być inny niż udział w przychodach.