Rada Ożarowa Mazowieckiego uchwaliła statut gminy. Znalazł się w nim zapis, że na wniosek radnego rada może zadecydować w głosowaniu jawnym i bezwzględną większością głosów o zastosowaniu głosowania tajnego lub imiennego.
Postanowienie to zakwestionował wojewoda mazowiecki (sygnatura akt: LEX-I.4131. 163.2011.MS). Stwierdził, że wprowadzenie takiej regulacji do statutu gminy nie ma uzasadnienia w obowiązujących przepisach, w szczególności w ustawie o samorządzie gminnym.
– Jedną z podstawowych zasad przy podejmowaniu uchwał przez radę jest głosowanie jawne – wyjaśnia Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. – Wprowadzenie przez ustawodawcę tej reguły jako zasadniczej wiąże się przede wszystkim z realizacją konstytucyjnej zasady prawa obywateli do uzyskiwania informacji o działaniach organów władzy publicznej. Odstępstwa od tej zasady mogą nastąpić tylko z mocy ustawy. Potwierdza to brzmienie art. 14 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym rada podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, a w innym trybie tylko i wyłącznie wówczas, gdy konkretny przepis ustawy tak stanowi. Zasada ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie może być modyfikowana przez statut gminy – dodaje wojewoda.
Stanowisko to potwierdza orzecznictwo, m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2001 r., w którym sąd stwierdził, że rada gminy nie może określić w akcie prawa miejscowego, iż dopuszczalne jest tajne głosowanie nad sprawą należącą do jej kompetencji (sygn. III RN 87/00).
Zobacz » Samorząd » Ustrój i kompetencje » Uchwały, decyzje, zezwolenia