Mogą ją otrzymać nie tylko ci, którzy zamierzają budować mieszkania, ale także ci, którzy już je mają. Nie można przyjmować, że bonifikata ma zastosowanie jedynie do nieruchomości niezabudowanych, przeznaczonych na cele budownictwa mieszkaniowego – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 1946/11).
A tak właśnie wojewoda lubelski zinterpretował art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił jego ocenę. Przepis ten mówi, że właściwy organ może udzielić bonifikaty, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona na cele mieszkaniowe.
Powołując się na ten artykuł, wojewoda stwierdził nieważność niektórych paragrafów uchwały rady miasta Lublin w sprawie zasad sprzedaży nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy Lublin na rzecz użytkowników wieczystych oraz zbywania nieruchomości przyległych z zastosowaniem bonifikaty. Rada wyraziła m.in. zgodę na bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości gruntowych zabudowanych na rzecz osób fizycznych będących ich użytkownikami wieczystymi.
W ocenie wojewody możliwe jest jedynie udzielenie bonifikaty podczas sprzedaży lokali mieszkalnych. Nie można jej zastosować w razie sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego związanego z własnością lokalu. Rada bezprawnie rozszerzyła krąg uprawnionych – wytykał wojewoda.
WSA w Lublinie uznał za słuszną argumentację wojewody, że art. 68 ust. 1 pkt 1 u.g.n. nie obejmuje nieruchomości gruntowej będącej w użytkowaniu wieczystym właścicieli lokali mieszkalnych w budynku na tej nieruchomości. Dopuszcza jedynie możliwość udzielenia bonifikaty, jeśli nieruchomość ma być w przyszłości wykorzystana na cele mieszkaniowe.