Podatek od środków transportu: Gmina nie może zwolnić właścicieli pojazdów, a jedynie określone pojazdy

Uchwała rady gminy może zwolnić z podatku od środków transportu niektóre kategorie pojazdów. Jednak często trudno jednoznacznie stwierdzić, czy uchwała daje przywileje pojazdom, czy ich posiadaczom

Publikacja: 24.01.2012 18:00

Podatek od środków transportu: Gmina nie może zwolnić właścicieli pojazdów, a jedynie określone pojazdy

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Tak było w sprawie rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. I SA/Gl 1000/11).

Prokurator Okręgowy zaskarżył uchwałę Rady Gminy Kornowac w sprawie podatku od środków transportowych na 2011 rok. Nie podobał mu się zapis, który wprowadzał zwolnienie z tego podatku pojazdów stanowiących mienie gminy Kornowac. Prokurator stwierdził, ze zapis ten rażąco narusza przepisy art. 217 Konstytucji RP i art. 12 ust. 4 ustawy z  12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol), bo wprowadza zwolnienia podatkowe o charakterze podmiotowym. Gmina tymczasem nie ma kompetencji  do ustanowienia tego rodzaju regulacji. Rada gminy może jedynie, w drodze uchwały, wprowadzić inne niż określone w upol zwolnienia przedmiotowe.  Może zatem zwolnić  z podatku określone kategorie pojazdów, ale nie podatników, w posiadaniu których pojazdy te się znajdują.

WSA w Gliwicach zauważył, że w przypadku uchwały Rady Gminy Kornowac ustalić trzeba, czy zwolnienie z podatku od środków transportowych ma charakter przedmiotowy, czy może raczej podmiotowo – przedmiotowy.  I przyznał, że nie jest łatwe zadanie, gdyż w ostatecznym rozrachunku każde zwolnienie będzie dotyczyło określonego podmiotu. Dzieje się tak dlatego, że konstrukcja podatku od środków transportu obejmuje zarówno przedmiot, jak i podmiot podlegający opodatkowaniu. Innymi słowy - nie ma przedmiotu opodatkowania (pojazdu) bez podmiotu, któremu ten przedmiot można przypisać (posiadacza pojazdu). W konsekwencji nie ma też zwolnienia przedmiotowego, którego nie można przypisać określonemu podmiotowi.

Zdaniem WSA takie utrudnienie wymaga od rad gmin wyjątkowej staranności przy stanowieniu miejscowego prawa.

- W każdym przypadku, gdy bezpośrednio z ustanowionej normy wywieść można, kto podlega zwolnieniu, a nie tylko jaki przedmiot obejmuje zwolnienie, zwolnieniu przypisać można charakter podmiotowo – przedmiotowy, a to w konsekwencji oznacza przekroczenie ustawowej delegacji do ustanawiania zwolnienia – stwierdził sąd.

W wyroku z 12 styczniu WSA  uznał, że uchwała gminy Kornowac dała przywilej podatkowy wyłącznie jednemu podmiotowi – gminie, gdyż tylko jej pojazdy zostały objęte zwolnieniem z podatku. Taka regulacja obraża prawo, gdyż koliduje  z konstytucyjną zasadą rozdziału kompetencji pomiędzy organami państwa a samorządu terytorialnego i narusza ustawę  o podatkach i opłatach lokalnych. W efekcie uchwała jest nieważna w części, która wprowadziła podatkowy przywilej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo