Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 02.02.2018 07:15 Publikacja: 02.02.2018 07:15
Foto: 123RF
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują istotne zmiany w rozliczaniu 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. To za sprawą dużej nowelizacji przepisów podatkowych, w tym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany w prawie zbiegają się także ze zmianą podejścia organów skarbowych do stosowania 50-proc. kosztów. W efekcie wydawane są prawie wyłącznie negatywne interpretacje podatkowe.
Do niedawna podwyższone koszty uzyskania przychodów były szeroko stosowane przez pracodawców, zwłaszcza działających w branży IT. W efekcie płaca netto pracownika się zwiększa, choć koszty zatrudnienia pracodawcy utrzymają się na dotychczasowym poziomie. Do końca 2017 r. zastosowanie preferencji wymagało spełnienia warunków z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „ustawa o PIT"), tj. potwierdzenia, że pracownicy tworzą utwory w rozumieniu prawa autorskiego oraz przenoszą do nich majątkowe prawa na pracodawcę. Dodatkowe przesłanki dla zastosowania 50-proc. kosztów wynikają z interpretacji podatkowych, wydawanych obecnie przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), który wprowadził pewne zmiany w dotychczas prezentowanej linii orzeczniczej. Od 1 stycznia 2018 r. do art. 22 ust. 3 ustawy PIT, który stanowi podstawę rozliczania 50 proc. kosztów, dodany został nowy art. 22 ust. 9b. Ogranicza on grupę osób, dla których można stosować tę preferencję. Zgodnie z nim 50-proc. koszty można stosować tylko do przychodów z tytułu określonej enumeratywnie działalności, m.in. „w zakresie programów komputerowych", „sztuk plastycznych" czy „audiowizualnych". Wprowadzona zmiana budzi ogromne wątpliwości, gdyż nie jest jasne, czym dokładnie jest taka działalność twórcza i co wchodzi w jej zakres. O ile jasne jest, że podejmują ją programiści tworzący kod źródłowy czy graficy komputerowi tworzący utwory plastyczne, o tyle trudno stwierdzić, jak kwalifikować innych twórców, którzy opracowują utwory prowadzące do powstania programów komputerowych lub związane z ich finalnym kształtem.
Hamulcem rozliczeń polityków może być obawa przed eskalacją napięć. Do zatrzymania, zastosowania tymczasowego aresztowania i przeprowadzenia procesu liczonego w latach trzeba albo twardego materiału dowodowego albo lichego materiału dowodowego połączonego z wolą polityczną.
Ochrona danych medycznych to już nie tylko kwestia regulacji, ale „być albo nie być” dla sektora ochrony zdrowia. Podmioty, które zignorują zagrożenia cybernetyczne i wymagania unijne, mogą nie przetrwać.
W rzeczywistości reformatorskiej odtwarza się cykl: rządy skupiają się na rozliczeniach i imperialnych planach, a zapominają o podstawowej misji sądownictwa – krótkim i sprawiedliwym procesie.
Słynne już przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokuraturę skłoniło mnie do wspomnień – jak to się stało, że jest jak jest.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Kwestia dopuszczenia pełnomocnika do przesłuchania świadka to naprawdę nie jest kwestia życia i śmierci. Jest nią za to rozprawienie się z problemem nadmiarowych interwencji policji, które od lat przynoszą krwawe żniwo. Tylko dlatego, że z rąk mundurowych nie giną znajomi polityków, nie jest to sprawa rangi państwowej?
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Przedsiębiorca, któremu kontrahent finansuje wydatki na prowadzenie biura i codzienne życie, musi wykazać przychód. I nie zaliczy tych wydatków do kosztów. Takie jest stanowisko fiskusa.
J.D. Vance, czyli wiceprezydent Donalda Trumpa, sugeruje siłowe rozwiązanie sporu z Danią o Grenlandię. USA lekceważą europejskie protesty, stawiając interes narodowy ponad najważniejsze sojusze.
Od wynagrodzenia wypłaconego pełnomocnikowi nie będzie trzeba opłacać należności do ZUS, pod warunkiem że obowiązki wynikające z prokury nie będą pokrywać się z zadaniami z umowy o pracę.
Wskazania wyborców w naszych pogłębionych badaniach kandydatów na prezydenta to laurka nie dla Rafała Trzaskowskiego, ale dla sztabu KO. Udało mu się rozbroić przygotowane od lat bomby, a strategia obliczona na demobilizację prawicowego elektoratu idzie wzorowo. Problem w tym, że w tych wyborach Trzaskowski nie walczy jako wolny strzelec.
• Przełomowy wyrok dotyczący kosztów uzyskania przychodów • NSA o podatkowych skutkach tzw. leasingu zwrotnego • Sposób na problemy podatkowe według zespołu Brzoski • Mały ZUS Plus: koniec sporu o liczenie karencji? • Czy będzie podwyżka kar dla firm? Sejm przyjął poprawkę • Deregulacja: zachętą do stosowania mediacji w sporach z urzędami • Ważne terminy na ten tydzień
Wpłatę powitalną otrzymuje uczestnik PPK, który spełnił łącznie dwa warunki. Po pierwsze, jest uczestnikiem tego programu przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Po drugie, na jego rachunek PPK trafiły - finansowane przez niego - wpłaty podstawowe za co najmniej 3 miesiące. Aby otrzymać dopłatę roczną, trzeba - w danym roku kalendarzowym - zgromadzić w PPK odpowiednią kwotę wpłat.
Pracodawca, który przetwarza dane z jawnych rejestrów, np. CEIDG, w celu uzasadnienia wypowiedzenia, nie łamie RODO.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas