Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.11.2019 14:21 Publikacja: 28.11.2019 18:00
Foto: Adobe Stock
Inaczej działają inwestorzy, deweloperzy, branżowi przedsiębiorcy wyspecjalizowani w różnych robotach, inżynierowie, samorządy, organy nadzoru budowlanego, no i wreszcie zwykli budowlańcy. Czego innego też oczekują od branży zwykli konsumenci wznoszonych inwestycji. Nadeszła chyba pora na zmianę. Stąd przyjęta miesiąc temu przez rząd nowa koncepcja prawa budowlanego. Wszystko wskazuje na to, że wraz z nowym prawem zamówień publicznych i ubiegłorocznymi przepisami kodeksu cywilnego o relacjach między podwykonawcami, wykonawcami i inwestorami powstanie całkowicie świeży system inwestycyjno-budowlany. Czy będzie sprawniejszy, szybszy i tańszy od tego, który funkcjonuje od lat – pokaże dopiero praktyka, czyli dzień jak co dzień na placu budowy. Bo w gruncie rzeczy to wszystkie place budowy zdecydują o losie „kodeksu inwestycyjnego", o tym czy będzie on sukcesem. Wydaje się, że sprawdziły się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące podwykonawców, które skutecznie już zabezpieczają interesy finansowe najsłabszych podmiotów w budowlanym łańcuchu pokarmowym. Pora więc na debatę zainteresowanych urzędów i przedsiębiorców, zwłaszcza że sporo jest kwestii, które czekają na rozwiązanie. I tak nowego podejścia wymaga kwestia kształtu decyzji o warunkach zbudowy, która to w skrajnych przypadkach musi angażować aż policję antykorupcyjną. Na rozstrzygnięcia czekają też sprawy związane z pozwoleniami na budowę i decyzjami o użytkowaniu, uprawnieniami organów architektonicznych, decyzjami o zgłoszeniu inwestycji, elementach projektu budowlanego, określeniu stron postępowania. Oby nie zabrakło sił i wyobraźni tym wszystkim, którzy zdecydują o procedurach inwestycyjnych, czyli mówiąc inaczej o przyszłej infrastrukturze Polski.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas