Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 28.11.2019 14:21 Publikacja: 28.11.2019 18:00
Foto: Adobe Stock
Inaczej działają inwestorzy, deweloperzy, branżowi przedsiębiorcy wyspecjalizowani w różnych robotach, inżynierowie, samorządy, organy nadzoru budowlanego, no i wreszcie zwykli budowlańcy. Czego innego też oczekują od branży zwykli konsumenci wznoszonych inwestycji. Nadeszła chyba pora na zmianę. Stąd przyjęta miesiąc temu przez rząd nowa koncepcja prawa budowlanego. Wszystko wskazuje na to, że wraz z nowym prawem zamówień publicznych i ubiegłorocznymi przepisami kodeksu cywilnego o relacjach między podwykonawcami, wykonawcami i inwestorami powstanie całkowicie świeży system inwestycyjno-budowlany. Czy będzie sprawniejszy, szybszy i tańszy od tego, który funkcjonuje od lat – pokaże dopiero praktyka, czyli dzień jak co dzień na placu budowy. Bo w gruncie rzeczy to wszystkie place budowy zdecydują o losie „kodeksu inwestycyjnego", o tym czy będzie on sukcesem. Wydaje się, że sprawdziły się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące podwykonawców, które skutecznie już zabezpieczają interesy finansowe najsłabszych podmiotów w budowlanym łańcuchu pokarmowym. Pora więc na debatę zainteresowanych urzędów i przedsiębiorców, zwłaszcza że sporo jest kwestii, które czekają na rozwiązanie. I tak nowego podejścia wymaga kwestia kształtu decyzji o warunkach zbudowy, która to w skrajnych przypadkach musi angażować aż policję antykorupcyjną. Na rozstrzygnięcia czekają też sprawy związane z pozwoleniami na budowę i decyzjami o użytkowaniu, uprawnieniami organów architektonicznych, decyzjami o zgłoszeniu inwestycji, elementach projektu budowlanego, określeniu stron postępowania. Oby nie zabrakło sił i wyobraźni tym wszystkim, którzy zdecydują o procedurach inwestycyjnych, czyli mówiąc inaczej o przyszłej infrastrukturze Polski.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas