Aktualizacja: 01.02.2020 19:08 Publikacja: 01.02.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Obserwując wymianę poglądów pomiędzy rządzącymi a przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, odnoszę niekiedy wrażenie, że drugorzędne znaczenie mają merytoryczne argumenty, a górę biorą emocje. One zaś mają bezpośrednie przełożenie na język i sposób wypowiadania się obu stron.
Jeśli prześledzić wystąpienia telewizyjne lub wpisy w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze, to okaże się, że wywody charakterystyczne dla polityków, zawarta w nich agresja i czarno-białe podejście do omawianych spraw zostały z dobrodziejstwem inwentarza przejęte przez sędziów czy adwokatów. Postronny widz wiedział niegdyś, że passusy o niemożności zgwałcenia prostytutki albo wypowiedzi chwalące karcenie cielesne dzieci służą po prostu zbiciu politycznego kapitału i brał na to poprawkę. Dziś zaś, czytając sekwencje przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, zadawać sobie może pytanie, co się stało z kulturą wypowiedzi, merytoryczną dyskusją i siłą spokoju, której większość z nas oczekuje od przedstawicieli tego środowiska.
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań t...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas