Aktualizacja: 27.02.2020 14:18 Publikacja: 27.02.2020 13:02
Foto: Adobe Stock
Pacta sunt servanda, czyli umów należy dotrzymywać – także tych biznesowych. Ta sentencja dotyczy raczej powinności, bo w realu jest co nieco inaczej. Człowiek jest słaby, jak twierdzili niektórzy filozofowie, więc nie dotrzymuje – raz częściej, kiedy indziej rzadziej – swoich zobowiązań. Stąd też odwieczne kłopoty powstające w związku z terminami płatności w działalności gospodarczej czy handlowej. Nasz ustawodawca od wielu lat stara się jak może i nowelizuje ustawę, która uzyskała ostatnio nowy tytuł – o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Weszła w życie z pierwszym dniem tego roku. Nowele raczej pomagają umiarkowanie, ale jest w interesie ruch. Niektórzy twierdzą, że właśnie o to chodzi. Inni zaś – zwłaszcza ci dotknięci długotrwałym oczekiwaniem na pieniądze za zrealizowane usługi czy wyprodukowane towary poważnie obawiają się, że ich interesy mogą nie przetrwać. Ocenia się, że w Polsce aż od 80 do 90 proc. przedsiębiorstw nie otrzymuje zapłaty w ustalonym w umowie terminie. Słabszym kontrahentom narzuca się nawet półroczne terminy płatności. Zamiast dostać pieniądze na czas – zgodnie z kontraktem – muszą wspierać swoje biznesy, biorąc kredyty i pożyczając pieniądze w bankach na bieżącą działalność. To podraża funkcjonowanie przedsiębiorstw, rodzi niepokój wśród menedżerów i pracowników. Jak więc uniknąć złych kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań? Niestety nie ma żelaznych i cudownych terapii, które uratują pokrzywdzony biznes.
Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów w pełnym składzie, a o skargach wyborczych i protestach oraz finansowaniu partii politycznych w składach wyłanianych w drodze losowania - piszą Leszek Bosek i Grzegorz Żmij.
Zapewnienie dodatkowej osłony uczestnikom debaty publicznej przed próbującymi ją zamrozić to dobry pomysł, pod warunkiem że nie będzie ona motywowana ideologicznie.
Jako jeden z najważniejszych elementów procesu stanowienia prawa powinno zostać wprowadzone opiniowanie analiz ekonomicznych zawartych w ocenie skutków regulacji przez grupę ekspertów.
Jako że nie znalazłem jeszcze uzasadnienia prawnego przywrócenia w Polsce Urzędu Kontroli Publikacji, postanowiłem wspomóc milczące autorytety w dokonaniu odpowiedniej wykładni konstytucji. Derywacyjnej i wielopoziomowej oczywiście.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Można się zastanawiać, na ile raport ministra sprawiedliwości Adama Bodnara to wewnętrzne porachunki w skonfliktowanej instytucji. Ale dobrze, że powstał. To na pewno mocny argument za tym, by wreszcie odpolitycznić prokuraturę.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Poprawa nastrojów i odwrót od dolara na globalnym rynku oraz perspektywa braku obniżki stóp procentowych w Polsce w najbliższym czasie były w piątek sprzymierzeńcem naszej waluty.
Złoty w piątkowy poranek notował niewielkie zmiany. Czy rozrusza się w ciągu dnia?
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Odsetki stanowią nieodłączny element obrotu gospodarczego i podlegają regulacjom prawnym. Skala opóźnień w płatnościach oraz ich konsekwencje w zakresie odsetek mogą dla dłużników stać się istotnym obciążeniem finansowym, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Z kolei dla wierzycieli mogą one stanowić znaczące źródło przychodu.
Dzień przed inauguracją Donalda Trumpa pierwsi od miesięcy izraelscy zakładnicy mają być uwolnieni. Rozejm może zacząć obowiązywać nawet wcześniej. Przyszłość Strefy Gazy nie jest jednak jasna, podobnie jak premiera Beniamina Netanjahu.
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych osłabiły dolara i pomogły notowaniom złotego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas