Jerzy Kowalski: Partnerstwo zamiast kredytów i zamówień

Dobry partner gospodarczy to połowa sukcesu. Bez niego firma czy urząd, który podejmuje się realizacji przedsięwzięć biznesowych służących na przykład miejscowym społecznościom po prostu mają pod górkę. Dlatego warto podejmować starania, by to zmienić. Wsparciem w tym zadaniu mogą być eksperci, prawnicy i menedżerowie, którzy zdają sobie sprawę, że nadeszła pora na zmianę polityki inwestycyjnej, zwłaszcza że pandemia nie sprzyja obrotowi gospodarczemu.

Publikacja: 29.03.2021 18:00

Jerzy Kowalski: Partnerstwo zamiast kredytów i zamówień

Foto: Adobe Stock

Na czym miałaby taka zmiana polegać? Jakie może mieć cele? Jakimi środkami musi być realizowana? Od czego warto zacząć? Zmiana może być wcielana w życie przy użyciu alternatywnych instrumentów inwestycyjnych. Wydaje się, że w uzasadnionych ekonomicznie przypadkach najlepszą drogą jest postawienie na partnerstwo publiczno-prywatne i ograniczenie korzystania z trybów zamówień publicznych.

Jakie są plusy partnerstwa? Z pewnością zapewnia lepszej jakości usługi w dostarczanej infrastrukturze publicznej, odciąża budżety jednostek publicznych w fazie inwestycyjnej, gwarantuje finansowanie przez podmioty prywatne, zwiększa efektywność wykorzystania aktywów strony publicznej, pozwala wdrażać innowacyjne rozwiązania w świadczeniu usług dla ludzi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama